GUAYAQUIL LİMANI'NDA MUZLARIN BULUNDUĞU KONTEYNERLERDE 8,8 TON UYUŞTURUCU ELE GEÇİRİLDİ

GUAYAQUIL LİMANI'NDA MUZLARIN BULUNDUĞU KONTEYNERLERDE 8,8 TON UYUŞTURUCU ELE GEÇİRİLDİ

Ekvador polisi, Belçika’ya gönderilen muzların bulunduğu konteynerde piyasa değeri 330 milyon dolar olan 8,8 ton uyuşturucu ele geçirdi.

adscode

Dünyanın en büyük muz ihracatçısı olan Ekvador'da, Belçika’ya gönderilen muzların bulunduğu konteynerde tonlarca uyuşturucu madde ele geçirildi. Ekvador polisi, muz kasalarıyla dolu bir konteynere gizlenmiş 8,8 ton uyuşturucu ele geçirildiğini açıkladı. Ele geçirilen uyuşturucunun piyasa değerinin ise 330 milyon dolar olduğu bildirildi.

Peru ve Kolombiya'da üretilen uyuşturucu için ana geçiş ülkelerinden biri haline gelen Ekvador'da uyuşturucu kaçakçılarının genellikle sevkiyatlarını liman kenti Guayaquil’den dünyanın her yerine sevk edilen meyvelerin arasına sakladıkları biliniyor. Geçen yıl çoğu Guayaquil limanında olmak üzere Ekvador’da 200 tondan fazla uyuşturucu madde ele geçirildi.

Belçika’daki Antwerp Limanı’nda son yıllarda büyük miktarlarda uyuşturucu ele geçirildi. Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi Müdürü Alexis Gosdeel, bu ayın başlarında "artan uyuşturucu akışının artık tüm Avrupa Birliği'ni tehdit ettiğini" belirterek, "Genişleyen AB uyuşturucu pazarının kamu kurumlarında ve yönetimde şiddet ve yolsuzluğun artmasına neden olmasından derin endişe duyuyorum" dedi.