GÜNEY KORE, OTONOM GEMİ SİSTEMİ KONUSUNDA ÇOK KRİTİK BİR ADIM ATTI...

GÜNEY KORE, OTONOM GEMİ SİSTEMİ KONUSUNDA ÇOK KRİTİK BİR ADIM ATTI...

Güney Kore, yapay zeka (AI) tabanlı makine izleme ve güvenlik sistemleriyle donatılmış LNG ile çalışan Capesize bir dökme yük gemisinin teslimatıyla, otonom gemi konusunda çok önemli bir adım attı.

adscode

Hyundai Samho Heavy Industries tarafından H-Line için inşa edilen 180.000 DWT'lik Nambu 2 isimli gemi, yapay zeka mühendisliğini barındıran ilk gemi olduğu olarak tarihe geçmek istiyor.

Amerikan Denizcilik Bürosu tarafından onaylanan sistem, büyük gemi ekipmanlarının durumunu gerçek zamanlı olarak teşhis ediyor. Acil durumları ve yangın gibi beklenmedik durumları otomatik olarak algılıyor.

HiCBM yapay zeka sistemi; ana motorları, kompresörleri ve pompaları izleme ve yönetme işlevlerini yerine getiriyor. Arızaları önceden tespit ederek proaktif çözümler sunuyor.

HD Hyundai'nin otonom gemi sistemleri minvalindeki başarılı çalışmaları denizcilik sektörüne yeni bir ivme kazandıracak gibi gözüküyor.

Hyundai Samho Heavy Industries bunun yanı sıra; Prism Courage isimli LNG gemisinin doğrudan denetim altında otonom modda seyretmesini sağlayan teknolojiyi de tasarlamıştı.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ