HULUSİ AKAR, PREVEZE DENİZ ZAFERİNİN 484. YIL DÖNÜMÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

HULUSİ AKAR, PREVEZE DENİZ ZAFERİNİN 484. YIL DÖNÜMÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Preveze Deniz Zaferi’nin 484’üncü Yıl Dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

adscode

Hulusi Akar'ın mesajı şu şekilde:

“Preveze Deniz Zaferi”nin 484’üncü yıl dönümünü ve “Deniz Kuvvetleri Günü”nü kutlamanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz.

Preveze Deniz Zaferi, denizcilik tarihimizin en müstesna zaferlerinden biridir. Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki şanlı Türk donanmasının birleşik Haçlı donanmasına karşı kazandığı bu zafer, Osmanlı donanmasının ulaştığı teknik ve taktik gücü en açık şekilde ortaya koymuş, aynı zamanda Akdeniz’de bir dönüm noktası teşkil etmiştir.

Başta Barbaros Hayrettin Paşa olmak üzere Çaka Bey, Oruç Reis, Piri Reis, Turgut Reis, Kılıç Ali Paşa, Mezamorta Hüseyin Paşa ve Gazi Hasan Paşa gibi Türk ve dünya denizcilik tarihinde özel bir yer edinmiş bahriyelilerimizin başarıları, kahraman leventlerimiz için her zaman ilham ve motivasyon kaynağıdır.

Cumhuriyet tarihimizin en yoğun ve etkin faaliyetlerini sürdürdüğümüz bu dönemde, müşterek harekâtın asli unsurlarından Deniz Kuvvetlerimiz de bir yılda 200 bin saat seyir yaparak büyük fedakârlık ve gayretle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Deniz Kuvvetlerimiz; köklü tarihi, nitelikli personeli, modern teknolojisi ve üstün başarılarıyla dünyanın önde gelen deniz kuvvetleri arasındaki saygın ve seçkin yerini her geçen gün pekiştirmekte, TSK’nin gücüne güç katmaktadır.

Deniz Kuvvetlerimiz;

- Ege’de, Doğu Akdeniz’de, Kıbrıs’ta ve Karadeniz’de hak ve menfaatlerimizi korumakta;

- Ulusal ve uluslararası deniz tatbikatlarını başarıyla icra etmekte,

- Aynı zamanda dünyanın çeşitli denizlerinde üstlendiği uluslararası görevlerle şanlı bayrağımızı şerefle dalgalandırmakta,

- Bölge ve dünya barışına önemli katkılarda bulunarak asil milletimizin gururu olmaktadır.

Tüm bu faaliyetlerdeki üstün başarılarından dolayı Deniz Kuvvetlerimizin tüm personelini tebrik ediyor, kahraman leventlerimizin her birinin alınlarından öpüyorum.

Yıl dönümü vesilesiyle başta Preveze Deniz Zaferi’nin mimarı Barbaros Hayrettin Paşa olmak üzere Mete Han’dan Sultan Alparslan’a, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten günümüze kadar şanlı ordumuzun ve donanmamızın bu seviyeye ulaşmasında emeği geçen tüm komutanlarımızı ve devlet büyüklerimizi saygıyla anıyorum.

Aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi ve bahriyelilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyor; hayatta olan gazilerimize, şehitlerimizin ve gazilerimizin kıymetli ailelerine saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Gerektiğinde kesintisiz 182 günlük seyir süresiyle görev yapabilen Deniz Kuvvetlerimizin, başta Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment TATLIOĞLU olmak üzere fedakâr komutan ve mensuplarını en samimi duygularımla kutluyor, kendilerine kazasız, belasız; hayırlı başarılı görevler diliyorum.

Kahraman Türk Denizcileri, 

Denizleriniz sakin, pruvanız neta, ufkunuz ve bahtınız açık olsun!