'İHRACATÇI KENDİNİ FİNANSE EDECEK'

'İHRACATÇI KENDİNİ FİNANSE EDECEK'

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, ihracat kredilerinde kefalet kurumu olarak hizmet verecek İhracatı Geliştirme AŞ’nin, Kredi Garanti Fonu’na (KGF) alternatif bir yapı olmayacağını söyledi.

 Turagay, “KGF’nin oynadığı rol, Türkiye ekonomisi açısından taşıdığı önem ortada. İhracatı Geliştirme AŞ, onu tamamlayıcı bir fonksiyon ifa edecek ve ihracatçılarımızın kendi oluşturduğu kaynakların kendilerinin finansmanında kullanılması sağlanacak” değerlendirmesini yaptı. İlgili teklifin komisyondaki görüşmeleri sırasında soruları yanıtlayan Tuna Turagay, yeni kurulan şirkette bir risk değerlendirme sistemi bulunacağını da belirterek, kredi riski taşıyan bir şirketin kefalet sisteminden teminatsız yararlanamayacağını söyledi. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, ihracat kredilerinde kefalet kurumu olarak hizmet verecek olan İhracatı Geliştirme AŞ’nin, KGF’ye alternatif olmadığını belirterek, “KGF’nin oynadığı rolün Türkiye ekonomisi açısından taşıdığı önem ortada. İhracatı Geliştirme AŞ. onu tamamlayıcı bir fonksiyon ifa edecek ve ihracatçılarımızın kendi oluşturduğu kaynakların kendilerinin finansmanında kullanılması sağlanacak” dedi.

Komisyonda soruları yanıtladı

İhracatçıya yeni destekler getiren İhracatçılar Meclisi ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Sanayi Komisyonunda kabul edildi. Gelecek hafta Genel Kurul gündemine gelmesi beklenen teklifin komisyondaki görüşmeleri sırasında milletvekillerinden gelen “Kredi Garanti Fonu varken böyle bir kefalet kurumu niye kuruluyor?“sorusunu yanıtlayan Ticaret Bakan Yardımcısı Turagay, KGF tarafından toplam 539 milyar liralık krediye kefalet sağladığını, 539 milyar liralık kredinin 55,2 milyar liralık kısmını ihracat kredilerinin oluşturduğunu, bunun da yüzde 10’una karşılık geldiğini belirtti.

Kendi kaynaklarını kullanacaklar

55,2 milyar liranın yüzde 19’luk kısmının Eximbank tarafından kullandırılan KGF teminatlı krediler olduğunu kaydeden Turagay şöyle devam etti:

“Eximbank’ın Türkiye’deki ihracat kredileri içerisindeki payı ise toplam yüzde 51,7 civarında. Bu kurulan şirket, kesinlikle KGF’ye alternatif bir şirket değil, KGF’nin Türkiye ekonomisi açısından taşıdığı önem ortada. Bu, onu tamamlayıcı bir fonksiyon ifa edecek ve ihracatçı birliklerimizin, ihracatçılarımızın kendi oluşturduğu kaynakların kendilerinin finansmanında kullanılması sağlanacak."

Kaynak: Dünya Gazetesi