İMEAK DENİZ TİCARET HAZİRAN AYI MECLİS TOPLANTISI DÜZENLENDİ...

İMEAK DENİZ TİCARET HAZİRAN AYI MECLİS TOPLANTISI DÜZENLENDİ...

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI HAZİRAN AYI MECLİS TOPLANTISI BAŞARAN BAYRAK BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

adscode

İMEAK DTO Meclis Başkanı Başaran Bayrak başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş, Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney konuk oldu.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Haziran Ayı Meclis Toplantısı Başaran Bayrak'ın açılış konuşmaları ile başladı.Sonrasında, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu'nun Mayıs Ayı Faaliyetleri'nin sunumunun video-gösterimi yapıldı.Yapılan sunumun ardından; İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran bir konuşma gerçekleştirdi.

Kıran yaptığı konuşmada:

Deniz Şehitleri Anıtı İçin Yer Talebi

"Türk denizciliğinin çatı kuruluşu İMEAK Deniz Ticaret Odası ile yalnızca ülkemizin değil, dünyanın en önemli metropollerinden olan İstanbul’un Büyükşehir Belediyesi arasında işbirliği ve iletişimin artmasının çok önemli olduğunu değerlendirdiklerini belirten Tamer Kıran, kısa bir süre önce bugün Mecliste konuk ettikleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na bir ziyaret gerçekleştirdiklerini, ziyaret vesilesiyle denizcilik sektörünün Büyükşehir Belediyesi ile ilgili konularını bir dosya halinde sunduklarını hatırlattı.

Sektörün önemli konularını dile getiren Tamer Kıran, deniz şehitlerimizin aziz hatıralarını yaşatmak ve Türk denizciliğinin dönüm noktası olan Kabotaj ve Denizcilik Bayramı gibi önemli günlerde tören düzenlenmesi amacıyla bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördükleri ve bedeli tamamen Oda tarafından karşılanarak yapılması “Deniz Şehitleri Anıtı” için yer tahsis talebini tekrarladı.

Denizci Millet, Denizci Ülke Fikir ve Proje Yarışması Sonuçlandı

Oda tarafından üçüncüsü düzenlenen Denizci Millet, Denizci Ülke Fikir ve Proje Yarışmasının tamamlandığını, dereceye girenlerin belirlendiğini bildiren Tamer Kıran, derece alan projelere ödüllerin, 2 Temmuz’da Tersane İstanbul’da düzenlenecek 3. Türkiye Denizcilik Zirvesi’nde takdim edileceğini duyurdu.

Yunanistan’da düzenlenen Posidonia Uluslararası Denizcilik Fuarı’na Odamızdan bir heyetle iştirak ettiklerini belirten Tamer Kıran, fuar vesilesiyle gerçekleştirdikleri ziyaretler hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin bu yıl, fuara en fazla katılım sağlayan ülkeler arasında 2. sırada yer aldığına dikkat çeken Tamer Kıran, önümüzdeki yıl 18-21 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek, Odamızın "Exposhipping" isim hakkı ile desteklediği tek denizcilik ve gemi inşa fuarı olan Expomaritt Exposhipping’e de üyelerimizin aynı ilgiyi göstermesini beklediklerini bildirdi.

Haziran ayında kutlanacak Kurban Bayramı, Babalar Günü ve 25 Haziran Dünya Denizciler Günü vesilesiyle kutlama dileklerini dile getiren Tamer Kıran, 1 Temmuz Pazartesi günü Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Töreni, 2 Temmuz Salı günü 3. Türkiye Denizcilik Zirvesi, 4 Temmuz Perşembe günü gerçekleştirilecek Temmuz ayı Meclis toplantısında görüşmek dileğiyle Meclis Üyelerini selamladı." şeklinde konuştu.

Tamer Kıran'ın konuşmalarının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu meclise hitab etti.


Toplantıya katıldığı için duyduğu mutluluğu ifade eden İmamoğlu yaptığı konuşmada:

"İstanbul, çok güzel bir şehir. Bu şehirde 5 yılı geride bıraktık. 5 yılda önemli başarılara imza attığımızı düşünüyorum. Önümüzdeki beş yıl içerisinde de kararlılığımızı devam ettirmek istiyoruz.

İstanbul şehri, ciddi sorunlarla boğuşuyor. İstanbul'un meselelerini bütüncül anlatmak zorundayız. Büyükşehir Belediye Başkanı, bu meseleleri tek başına çözebilecek diye seçilmez. Sorun ne ise ortaya konulmalı ve çözüme kavuşturulmalı.

İstanbul, yalnızca bizim milletimizden ibaret bir mesele değil. Kişisel menfaat ve kişisel ihtiraslar üzerinden İstanbul'un kaderi ile ilgili karar almak, şehrimizin en büyük tehlikesidir. 

Diliyoruz ki, mümkün olduğu kadar birlikte konuşacak mekanizmaları kuralım ve bu konuları çözüme kavuşturalım. Kendi adımıza, milletimizin bizlere vermiş olduğu bu şansı iyi kullanacağımıza inanıyor ve bunun sözünü Deniz Ticaret Odası'nın bu güzel salonunda sizlere veriyorum.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, en önemli konumuzun şehir düzeni olduğunu düşünüyoruz. Üst ölçek planı meselesini hayati bir mesele olarak görüyoruz. Bu sonbaharda, İstanbul Planlama Ajansı üzerinden Belediye koordinasyonunda başlatmak istiyoruz. Tüm yapıların içerisine katıldığı bu projeyi hazırlamanın şart olduğunu bilmemiz gerekiyor. Üst ölçek planlama sistemi, her şeyi kapsar. TdmOzelHaberi

Bu şehrin nizamını herkese anlayabileceği şekilde anlatacağız. Bu emaneti korumalı ve geleceğe taşımak zorundayız. Sorularınızı listeyerek bize yollarsanız; sorunlarınıza heyet ile bir toplantı planlaması yapalım. Uzlaşılmayan konuları raporlayalım. Bu toplantı içerisinde alınan sonuçlar üzerinden çalışmalarımızı yürütürüz.

Denizcilik sektörüne yapmış olduğumuz yatırımlar ve planlamalarımız aktif olarak devam ediyor. Orantısız bir düzen içerisinde planlama çalışmaları yaparak bu süreci kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Yaşadığımız şehrin her konusu bütünlükçü bir anlayışla yönetilmeli. Dünya'daki bu kadar etkin bir şehire bu durumlar yakışmıyor.

Denizi çok seviyoruz. Denizcilik sektöründe çalışan insanları da tebrik ediyorum. Çok meşakkatli bir iş. Denize olan tutkusu olan insanlarla birlikte yaşamış birisiyim. Mesleğinize yüksek saygı duyuyorum. Denizcilik ile ilgili sporsal alanlarda da desteklerinizi bekliyoruz." ifadelerini kullandı.İmamoğlu'nun konuşmasının ardından kendisine İMEAK Deniz Ticaret Odası adına Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ile Meclis Başkanı Başaran Bayrak tarafından günün anısına hatıra objesi takdim edildi.


İMEAK Deniz Ticaret Odası'nın 09.05.2024 tarih ve 20 sayılı toplantı zabıtları, 2024 Nisan Ayı Mizanı görüşüldü ve oy birliğiyle onaylandı.

Meclis Toplantısı; Şube Başkanları, Meslek Komite Başkanları ve Meclis Üyelerinin sektörel, bölgesel görüş ve önerileri bölümüyle sona erdi.

TÜRK DENİZ MEDYA