İMEAK DENİZ TİCARET ODASI HAZİRAN AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI...

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI HAZİRAN AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI...

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI HAZİRAN AYI MECLİS TOPLANTISI BAŞARAN BAYRAK BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİ.

adscode

Toplantının başında İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Salonu'nda; Oda Meclisi'nin 4.5.2023 tarih ve 7 sayılı toplantı zabıtları, Nisan ayı fasıllar arası aktarım talepleri ve 2023 Nisan ayı mizanı görüşüldü ve oy birliğiyle onaylandı.Oda Yönetim Kurulu'nun Mayıs ayı faaliyetlerinin sunumunun ardından Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran bir konuşma gerçekleştirdi.

Kıran yaptığı konuşmada:

"Denizcilik sektörüne baktığımızda; küresel deniz ticaretinde birçok emtia 2023 yılına güçlü bir giriş yaptı. Çin'in güçlü talebi ile büyüme devam ediyor. 2023 yılı için büyüme tahmini yüzde 1.6 olarak güncelliğini koruyor.

Yaz turizmin sezonunun başlangıcı olan Haziran ayına girmiş bulunuyoruz. Küresel enflasyondaki eğilimlere rağmen yüksek sayıda turisti ülkemizde ağırlamayı başardık.

Yeşil dönüşüm konusunda AB, uygulama aşamasına doğru uygun adımlarla devam ediyor. Deniz taşımacılığı faaliyetlerinden kaynaklanan emisyonlar konusunda uzlaşma sağlandı. Sınırda karbon düzenlenme mekanizması son hâlini aldı ve uygulanmaya başlayacak. Yeni bir dönem başlayacak.Ticari amaçlarla kargo ve yolcu taşımacılığı yapan gemilerin son uğradıklarını limandan AB üyesi devletlerin yetki alanında bulunan limanlardaki seferlerde saldıkları sera gazı emisyonları AB kapsamına alınacak.

Gemi sahibi şirketler, bu durumdan sorumlu olacaklar. Emisyon uyumsuzluğu durumlarında limanlarda tutulmalar olacak. Bu süreç, bütün üyelerimiz için büyük önem taşımaktadır. Bu sürece uyum sağlamak zorundayız.22 Haziran 2023 Perşembe Günü, Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı'nı yapacağız. Önümüzdeki süreçte izleyeceğimiz yol haritasını belirlemek için görüş ve fikirlerini toplayacağız. Katılım sağlamanızı önemle rica ediyorum.

Kahramanmaraş merkezli depremler sebebiyle TOBB çatısı altında başlattığımız "El verin Ev Yapalım" kampanyasında son aya girmiş bulunuyoruz. İMEAK Deniz Ticaret Odası olarak konut yapacağımız bölge belli oldu. Yapabileceğimiz yardımın sınırlarını düşünmeden elimizi taşın altına koymalıyız.

Haziran Ayı'nın sonunda Kurban Bayramı'nı kutlayacağız. Bu bayramın hayırlı olmasını temenni ediyor, güzelliklere vesile olmasını diliyorum." ifadelerine yer verdi.Prof. Dr. Erhan Arslanoğlu "Türkiye ve Dünya Ekonomisindeki Gelişmeler" ile ilgili bir sunum yaptı.


Meclis Toplantısı; Şube Başkanları, Meslek Komite Başkanları ve Meclis Üyelerinin sektörel, bölgesel görüş ve önerileri bölümüyle sona erdi.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ