İMEAK DENİZ TİCARET ODASI MAYIS AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI...

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI MAYIS AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI...

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI MAYIS AYI MECLİS TOPLANTISI BAŞARAN BAYRAK BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİ.

adscode

Toplatının başında İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Salonu'nda; Oda Meclisi'nin 6.4.2023 tarih ve 6 sayılı toplantı zabıtları, 2023 Mart ayı mizanı görüşüldü ve oy birliğiyle onaylandı.

Oda Yönetim Kurulu'nun Nisan ayı faaliyetlerinin sunumunun ardından Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran bir konuşma gerçekleştirdi.

Kıran yaptığı konuşmada:

EKONOMİK EĞİLİMLERİN ETKİSİYLE BAZI EMTIALAR ÜZERİNDE BASKI DEVAM ETTİ


"Denizcilik piyasalarına bakıldığında ekonomik eğilimlerdeki belirsizlik devam ediyor. Kilit bölgelerde enerji güvenliği önem kazanıyor. Enerji ticaretinin önemi artıyor. Rusya-Ukrayna Savaşı'nın etkilerinden sonra ticaret yollarının değişmesiyle denizyolu taşımacılığının önemi daha belirgin hâle geldi. Ekonomik eğilimlerin etkisiyle bazı emtialar üzerinde baskı devam etti. Tahıl ticaretinde toparlanma beklentisi var.

Sektörümüzü yakından ilgilendiren yönetmelik değişiklikleri oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İstanbul Boğazı'ndaki demirleme sahaları için belirli kararlar aldı. Tahıl koridorunun güzergâhına bağlı olarak boğazdaki sıkışıklık giderilebilir.Denizcilik Genel Müdürlüğü, konuyu yakından takip ediyor ve aldığı kararları hızlıca revize ediyor. Deniz Turizmi ile ilgili bazı güncellemeler de yapıldı. 

EL VERİN EV YAPALIM KAMPANYASINA TÜM SEKTÖRÜMÜZÜ YARDIMA DAVET EDİYORUM


Kahramanmaraş merkezli depremin üzerinden 3 ay geçti. Acılarımız çok taze ve sürüyor. Bu acıyı unutmak mümkün olmayacak.

Bölgenin yaşanılabilir bir hâle dönmesi için hepimize önemli görevler düşüyor.

TOBB'un "EL VERİN EV YAPALIM" projesine 75 milyon TL ile katılmıştık. Bu sinerjiyi yaratabilmek adına "İMEAK Deniz Ticaret Odası Kalıcı Konut Yardım Hesabı" açmıştık.

Geçtiğimiz meclis toplantısında, bu kampanyaya destek için çağrıda bulunmuştum. Bunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Sonuçtan memnun değiliz.

Tüm sektörümüzü yardıma davet ediyorum. İmkanı olan çok fazla kişi var. Az veya çok demeden bir katkıda bulunmanızı istirham ediyoruz. Devletimizin yaptığı bu çağrıya cevapsız kalmayalım. Sektörün her bir ferdi, imkanları dahilinde bu projeye katkıda bulunmalı. Gücünüzün yettiği ölçüde bu ulvi hizmete katkıda bulunabilirsiniz." şeklinde konuştu.


Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nafiz Arıca, "Denizcilikte Yapay Zeka" konulu bir sunum gerçekleştirdi. Arıca, yapay zeka kullanımının denizcilik sektöründe de kullanıldığını belirtti. Gemi navigasyon ve otomasyonu konularında yapay zeka kullanımının efektif bir görev alacağını ve verimliliğe katkısı olacağını ifade etti. Denizcilik sektöründe yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesi için harcanan tutarın 931 milyon dolar olduğunu belirtti.


"Gemi Acentelik Hizmetleri Ücret Tarifesine İlişkin Tebliğ'de Değişiklik" yapılması konusu görüşüldü ve oy çokluğuyla kabul edildi.Meclis Toplantısı; Şube Başkanları, Meslek Komite Başkanları ve Meclis Üyelerinin sektörel, bölgesel görüş ve önerileri bölümüyle sona erdi.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABER