IMO, denize düşen konteynerlerin azaltılması için çalışma başlatacak

IMO, denize düşen konteynerlerin azaltılması için çalışma başlatacak

Denize düşen konteyner sayısını bildirmek zorunlu oluyor.

Denizde kaybolan konteynerler, deniz trafiği ve çevre için tehlike oluşturuyor.

Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) Deniz Güvenliği Komitesi denize düşen konteynerlerin bildirilmesi için çalışma başlattı.

Batı Pasifik'te geçen yılın sonları ve bu yılın başlarında yaklaşık 3.500 konteyner kayboldu. Bu rakamların önceki zaman dilimlerine göre çok fazla olduğu kaydedildi.

Denizde konteyner kaybına; kötü hava koşulları ya da dengesiz yükleme neden olabiliyor. Ancak kaybolan konteynerlerin net bir sayısını belirlemek çok zor olabiliyor. Gemiden köprü üstünden görünen ve üst kameraların görüş açısında bulunan konteynerler görülebiliyor. Görüş açısının dışında bulunan ve denize düşen konteynerlerin ne zaman ve hangi sayıda olduğunu belirlemek son derece güç. Bu nedenle denizde kaybolan konteynerleri rapor etmek, konteynerlerin konumlandırılması ve izlenmesi için çalışma başlatılması planlanıyor.

Yeni sistem ile birlikte konteyner kaybı detaylandırılacak. Taşınan konteynerkerin tehlikeli ya da zararlı maddelerden oluştuğu ve yüzüp yüzemeyeceği detaylı olarak raporlanacak.

IMO, önümüzdeki birkaç yıl içinde ilk etapta denize düşen konteynerleri azaltmak ve mevcut filonun konteyner taşımacılığının güvenliğini sağlamak için birçok önlem alacak.

Kaynak: TURKDENİZ.COM