IMO GENEL SEKRETERİ KITACK LIM: "DEKARBONİZASYONU KABUL ETMELİ VE BU STRATEJİYE YÖNELİK ÇALIŞMALAR YÜRÜTMELİYİZ"

IMO GENEL SEKRETERİ KITACK LIM: "DEKARBONİZASYONU KABUL ETMELİ VE BU STRATEJİYE YÖNELİK ÇALIŞMALAR YÜRÜTMELİYİZ"

IMO Genel Sekreteri Kitack Lim Türkiye Denizcilik Zirvesi'nin ikinci gününde bir konuşma gerçekleştirdi.

IMO Genel Sekreteri Kitack Lim, Türkiye Denizcilik Zirvesi'ne katıldı. Lim, JEOPOLİTİK GELİŞMELER VE MAVİ VATAN" başlıklı panelin ardından bir konuşma gerçekleştirdi. Dekorbanizasyon konusunun önemine değinen yapan Lim şu ifadelere yer verdi:

"Denizcilik sektörünün tüm ayrıntılarının ele alındığı bu zirvede sizlerle birlikte olmaktan dolayı çok mutluyum. Türkiye'yi böyle köklü organizasyonlar yaptığından dolayı tebrik ediyorum.

Güvenli ve etkili bir taşımacılık sistemi kurabilmek için, var gücüyle çalışan Türkiye, denizcilik sektöründe son derece iyi işler yapıyor.

Küresel ticaret ve ekonomik istatistik verilerin de gördük ki, denizcilik sektörü dünya ticaret bazında çok büyük bir öneme sahip. Aynı zamanda dünya bir dönüşüme girdi.Deniz ticareti, önümüzdeki süreçte emisyonları azaltarak çok daha farklı bir boyuta taşınacak.
Deniz taşımacılığı, uluslararası bir konu olduğundan evrensel olarak benimsenmeli ve uygulanmalı. IMO, küresel sektörün ciddi bir otoritesi olarak çalışıyor. IMO, her denizcilik noktası için uyum ve birlikteliği sağlamak için elinden geleni yapıyor.

Denizcilik sektöründe, çalışan her bireyi düşünerek planlamalar yapmak zorundayız. Bu amaçla, IMO'nun üye ülkeleri, küresel düzenleyici çerçeveler nezdinde çalışmalar yapıyor.


Sera emisyonlarının uluslararası taşımacılıkta 2050 yılına kadar yüzde 50 seviyesinde azaltılmasını bekliyoruz. Zor olacağının farkındayız. Ama bizlere verilen desteği de görüyoruz.

Bu hususta, dekorbanizasyonu kabul etmeli bu stratejiler üzerinde çalışmalara yer vermeliyiz. Emisyonların azaltılması, geleceğimiz için bir teminat niteliğindedir." 

KAYNAK: TURKDENİZ.COM ÖZEL HABER