IMO, Neptün Deklarasyonu'na gösterilen ilgiden memnun

IMO, Neptün Deklarasyonu'na gösterilen ilgiden memnun

IMO, gemi personellerine ilişkin Neptün Deklarasyonu’nu memnuniyetle karşıladı

IMO Genel Sekreteri Kitack Lim, gemi personellerinin kilit çalışan olarak belirlenmesi ve gemi personellerini çaresiz bırakmakla kalmayıp aynı zamanda dünya ticaretini ve deniz taşımacılığı emniyetini tehdit eden gemi personelleri değişikliği krizinin sona ermesi için iş birliği çağrısında bulunan, sektörün öncülüğünde ortaya konan Neptün Deklarasyonu’nu memnuniyetle karşıladı.

COVID-19 salgını sonucunda dayatılan seyahat kısıtlamaları nedeniyle dünya çapında yüzbinlerce gemi personeli gemilerinden ayrılamazken, bazı gemi personelleri de gemilerine katılamadı.

Kitack Lim: “Sektörün gemi personeli değişimi krizinin çözüm yollarını desteklemek için Neptün Deklarasyonu altında bir araya geldiğini görmekten son derece memnunum. Söz konusu durum IMO’nun, Birleşmiş Milletler’in (United Nations – UN) kardeş kuruluşlarının ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun (United Nations General Assembly) gemi personellerine ilişkin son kararında yapılan çağrıların bir yansımasıdır. Gemi kiracıları da dahil olmak üzere daha fazla şirketi bu çağrıya katılmaya ve gemi personellerine yönelik desteklerini sunmaya davet ediyorum.”  ifadelerini kullandı.

Aralık ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, COVID-19 salgını sırasında küresel tedarik zincirinin devamlılığını sağlayan gemi personellerinin karşılaştığı sorunları ortaya koymak için uluslararası iş birliğine yönelik bir karar almıştı.

Bugüne kadar gemi personellerinin kilit çalışan olarak belirlendiğine ilişkin olarak IMO Genel Sekreterine 55 Üye Devletten ve 2 Kısmi Üye’den bildirim gelmiş olup, IMO Genel Sekreteri LIM, daha fazla hükümetin gemi personellerini kilit çalışan olarak belirlemeleri çağrısında bulunmuştu.

Kitack Lim ayrıca, IMO’nun 2021 yılı Dünya Denizcilik Temasının “Gemi personelleri: Deniz taşımacılığının geleceğinin merkezinde” (Seafarers: at the core of shipping’s future) olduğunun da altını çizdi. Söz konusu tema seçimi, dünyanın karşılaşmış olduğu ve daha önceden tahmin edilememiş olan güncel durum süresince küresel ticaretin devam etmesini sağlamak için muazzam bir dayanıklılık ve azimle çalışmaya devam eden gemi personellerinin katkısına atıfta bulunuyor.


KAYNAK: TURKDENİZ.COM