IMO’NUN ÖNCELİĞİ DENİZCİ REFAHI

IMO’NUN ÖNCELİĞİ DENİZCİ REFAHI

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), denizcilik endüstrisini, endüstrinin geleceğinin merkezinde yer alan denizcilerin refahına öncelik vermeye çağırıyor.

Mürettebat değişikliği ve aşılama ile ilgili zorluklar devam ederken, IMO bu yıl denizcilik endüstrisinin çarklarını döndüren ve küresel deniz taşımacılığının yüzde 90’ını yürüten insanları kutlayarak, denizcilerin refahına odaklanmaya karar verdi.

IMO; “Denizciler: Denizciliğin geleceğinin merkezinde” temasıyla, denizcilerin görünürlüğünü artırmayı amaçlıyor.

IMO Genel Sekreteri Kitack Lim’in yorumları şöyle: “Denizcilik, dünya ticaretini yönlendiriyor ve bu ticaret, denizciler olmadan gerçekleşmiyor. Otomasyon ve dijitalleşmenin zorlukları - karbonsuzlaştırmadan bahsetmiyorum bile - denizcilikte değişimi yönlendirecek olsa da, her zaman iyi eğitimli ve motive olmuş denizcilere ihtiyacımız olacak, “21. yüzyıl ve ötesindeki gemiler için uzman işgücü sağlamamız gerekiyor.”

Kim, 2021 temasının, COVID-19 pandemisi nedeniyle özellikle seyahat, kara izni ve aşıya erişim gibi benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya kalan denizciler için, eylem yılı olarak seçildiğini de sözlerine ekledi. COVID-19 salgını denizciler için çok zor şartları beraberinde getirdi. Geçen bir buçuk yılda, yüz binlerce erkek ve kadın, aylarca gemilerde mahsur kaldı ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle ülkelerine geri gönderilemedi. Yaklaşık bir yıldır devam eden bu mürettebat değişikliği krizi, denizcilik sektörünün güvenliğini tehdit eden acil bir sorun olarak ön plana çıkıyor. IMO ve endüstri liderleri, ulusal hükümetlere, hareketlerini ve sağlık hizmetlerine erişimlerini kolaylaştırmak için denizcileri “temel işçiler” olarak belirleme çağrısında bulundu. Lim, “Aşıların geliştirilmesiyle birlikte, denizcilerin aşılanmasını kolaylaştırmak için daha fazla işbirliğine ve uyumlu çabalara ihtiyaç var” dedi.

Daha yeşil denizcilik için yeni teknolojiler

IMO, bu yılki etkinliğin bir parçası olarak, denizcilik camiasını birleştirmeyi ve denizciliğin dünyaya sunduğu hayati katkı konusunda farkındalığı artırmayı hedefliyor. Bu arada, denizcilik sektörünün sürdürülebilir bir geleceğe geçişini destekleme ihtiyacını yansıtan “Daha yeşil denizcilik için yeni teknolojiler” teması ise, 2022 için Dünya Denizcilik teması olarak belirlendi.

Kaynak: Dünya Gazetesi