İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 726 PUANA GERİLEDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 726 PUANA GERİLEDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta yine yüzde 4,75 civarı bir düşüş kaydetti ve geçen haftaki 763 puandan 726 puana geriledi.Avrupa ve Birleşik Devletler


Birleşik Devletler Federal Rezerv Bankası (Fed) son toplantısında faiz oranlarını yarım puan arttırarak, son dört aydaki 0,75 puanlık faiz artışlarından sonra artış hızını yavaşlatmış oldu.

Birleşik Devletler’de üretici fiyat endeksi kasım ayında tahminleri aşarak aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 7,4 artış gösterdi.

Goldman Sachs Yönetim Kurulu Başkanı David Solomon Birleşik Devletler ekonomisinin resesyona girmesinin mümkün olduğunu öngördüğünü söylerken, JPMorgan CEO'su Jamie Dimon ise gelecek yıl için hafif veya sert bir resesyonun olası olduğunu açıkladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel büyümenin bu yıl yüzde 3,2 ve gelecek yıl yüzde 2,7 olmasını öngörürken, Dünya Bankası, OECD ve Dünya Ticaret Örgütü Başkanları küresel ekonomik büyümede zayıflama ve durgunluğa girileceği konusunda uyardı.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları tekrar yükseldi. Batı Teksas tipi ham petrol geçen haftaki 71 dolar/varilden 76 dolar/varile Brent ise 76 dolar/varilden 81 dolar/varile geriledi.

Avrupa Komisyonu, geçen ay 54,9 milyon ton olan mısır üretimi tahminini 53,3 milyon tona revize ederek yıllık yüzde 27’lik bir düşüşe işaret etti. Ayrıca, yumuşak buğday mahsulü için tahmin 127 milyon tona, ihracat görünümü ise 34 milyon tona düşürüldü.

Granül üre piyasaları kısa vadede sabit kalırken, 2023'ün ilk çeyreğine ilişkin beklentiler Avrupa’da ve Birleşik Krallık’ta talebin artması ile fiyatların ton başına 50 ila 85 avro yükseleceğini gösteriyor.

Ekim ayında Türkiye'nin filmaşin ihracatı yıllık yüzde 41,1 ve aylık yüzde 55,3 düşüşle 70.100 ton oldu. Ocak-ekim döneminde ise Türkiye'nin filmaşin ihracatı yıllık yüzde 10,1 düşüşle 1,08 milyon ton oldu.

Ukrayna, aralık ayı itibari ile 18,3 milyon ton tahıl ihraç ederken, buğday ihracatı yaklaşık 7 milyon tona ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde ise Ukrayna yaklaşık 26,1 milyon ton tahıl ihraç etmişti.