İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 879 PUANA GERİLEDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 879 PUANA GERİLEDİ

ISTFIX Bileşik Endeks bu hafta da düşüş kaydetti ve 957 puandan 879 puana geriledi.Avrupa ve Birleşik Devletler

Avro bölgesi ikinci çeyrekte, bir önceki çeyreğe kıyasla 0,7 ve yıllık yüzde 4 büyüyerek beklentileri aştı. Bloomberg anketine göre büyüme beklentisi çeyreklik 0,2 ve yıllık yüzde 3,4 idi. Bu sırada, Almanya ekonomisi ise çeyreklik yüzde 0 (sıfır), yıllık ise yüzde 1,5 büyüme kaydetti.

Birleşik Devletler ekonomisi ilk çeyrekteki 1,6 küçülme sonrası ikinci çeyrekte de yüzde 0,9 daralarak, üst üste iki çeyrek daralma kaydetmiş oldu. İki çeyrek üst üste daralma teknik olarak resesyon kabul ediliyor.

S&P Global Eurozone İmalat Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), haziran ayındaki 52,1’den sonra temmuz ayında 49,8 puan ile 50.0 puanın altında kalırken, son 25 ayın en düşük seviyesini kaydetti. 50 puanın üstü büyümeye, 50’nin altı ise imalat sanayiinde daralmaya işaret ediyor.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye PMI İmalat Endeksi, haziran ayındaki 48.1'den sonra temmuz ayında 46.9'a düşerek art arda beşinci ay 50 puanın altında kalırken, Mayıs 2020'den bu yana iş koşullarındaki en önemli yavaşlamayı kaydetti.

Emtia Haberleri

Geçen hafta yükselen petrol fiyatları bu hafta yine sert düştü. Batı Teksas tipi ham petrol 99 dolar/varilden 89 dolar/varile, Brent ise 110 dolar/varilden 94 dolar/varile düştü.

Bu arada İran ekonomi bakanına göre, İran'ın petrol ve kondensat ihracatından elde ettiği gelir, Mart-Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 580 arttı.

Officemen'e göre, İspanya çimento tüketimi yıllık yüzde 0,1 düşerek haziran ayında stabil kaldı. 2022 yılının OcakHaziran döneminde ise talep yıllık yüzde 2,5 artarken, ihracat yüzde 21 azaldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski, ülkede satışa hazır yaklaşık 10 milyar dolar değerinde tahıl bulunduğunu söyledi. Geçen hafta Rusya ve Ukrayna, Ukrayna'nın Karadeniz limanlarını tahıl ihracatı için yeniden açmak için bir anlaşma imzalamıştı.

Kaynak: www.istfix.com