İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 9 PUANLIK BİR DÜŞÜŞLE 858 SEVİYESİNE GERİLEDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 9 PUANLIK BİR DÜŞÜŞLE 858 SEVİYESİNE GERİLEDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta aşağı yukarı sabit kaldı ve sadece 9 puanlık düşüşle 867 puandan 858 puana geriledi.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

Ağustos ayında 49,6 puan olan Standard & Poor’s Global Euro Bölgesi İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) eylül ayında 48,5’e gerilerken, Euro bölgesi ekonomisi yüksek enflasyonun sonucu olarak üçüncü ayda da talep ve üretimde azalma gösterdi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) yönetim konseyi üyesi ve Letonya MB başkanı Martins Kazaks gelecek toplantılarda da faiz artırımının devam etmesi gerektiğini söylerken, 75 baz puanlık bir artışı savunduğunu belirtti.

Fitch, yükselen faiz ve kötüleşen iş koşulları sonucu olarak Euro bölgesi ve İngiltere’nin son çeyrekte resesyona girmesini beklediklerini açıkladı.

OECD, Türkiye için 2022 büyüme tahminini yüzde 3,7’den yüzde 5,4’e yükseltirken, 2023 tahminini ise yüzde 3’te sabit tuttu.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta ufak bir düzeltme yaptı. Batı Teksas tipi ham petrol 79,5 dolar/varile, Brent ise 87-88 dolar/varile kadar sınırlı bir artış kaydetti.

Türkiye, hasat döneminde çiftçileri desteklemek amacı ile ayçiçek yağına yüzde 10 ithalat vergisi getirdi.

Fransa, kuraklık nedeniyle son 32 yılın en düşük mısır mahsulünü kaydederken, Avrupa Birliği'nde tüketici gıda maliyetleri ise yıllık yüzde 12 arttı.

Türkiye Çelik İhracatçıları Birliği'ne (ÇİB) göre, Türkiye'nin İsrail'e çelik ihracatının 2022 yılı sonunda 2 milyonu aşması bekleniyor.

Rusya Tarım Bakanlığı'na göre, 96,4 milyon tonu buğday, 23 milyon tonu arpa ve 781.000 tonu mısır olmak üzere 132,3 milyon ton tahıl ve bakliyat hasadı yaptı.

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığı'na göre ülke, bu yılki 67 milyon ton tahıl hasadının en az 45 milyon tonunu ihraç edebilecek.

Kaynak: www.istfix.com