İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) BİR DÜŞÜŞ DAHA KAYDEDEREK 2590 PUANA GERİLEDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) BİR DÜŞÜŞ DAHA KAYDEDEREK 2590 PUANA GERİLEDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi senenin bu dönemlerinde görülen en yüksek seviyelerde dalgalanmaya devam ediyor. Endeks bu hafta geçen haftaki 2.673 puandan 2.590 puana geriledi.Avrupa ve Birleşik Devletler

Goldman Sachs, Birleşik Devletler ekonomisinin 2022 yılı ilk çeyreği için büyüme tahminini, daha önce açıkladığı yüzde 3’ten yüzde 2'ye indirdi. Aynı zamanda, ikinci çeyrek için büyüme tahmini yüzde 3,5'ten yüzde 3'e revize edildi.

Alman Merkez Bankası Bundesbank Almanya ekonomisinin bu çeyrekte artan koronavirüs vakaları nedeniyle daralabileceğini öngördü. Ayrıca kurum, enflasyonun önümüzdeki aylarda yüzde 4’ün üzerinde kalmaya devam edeceğini de öngördü.

Böylece, ülkede iş dünyası güveni aralıkta da gerileyerek üst üste 6 ay düşüş göstermiş
oldu.

Omicron varyantının hızla yayılması sonrası, Hollanda, Almanya, Güney Kore ve İrlanda’da kısmi veya tam kapanma uygulamalarına yeniden döndü. Birleşik Devletler hisse senetleri yüzde 1'den fazla düşüş gösterirken, petrol yatırımcıları Avrupa'daki yeni kısıtlamaların yakıt talebini düşürmesinden ve ham petrol fiyatlarını etkilemesinden çekiniyor.

Avro Bölgesi'nde manşet yıllık enflasyon kasımda rekor seviye olan yüzde 4,9'a ulaştı. Avrupa Merkez Bankası (AMB), gelecek yıl için manşet enflasyonun beklentisini ise önceki tahmini olan yüzde 1,7’den yüzde 3,2'ye çıkardı.

ECB Başkanı Christine Lagarde, bu artışın ana sebebinin daha da yükselmesi beklenen enerji enflasyonu olduğunu söyledi. Enerji enflasyonu bu sene ekimdeki yüzde 23,7'den kasımda yüzde 27,5'e yükseldi.

Emtia Haberleri
 
Petrol fiyatları Noel öncesi yükseliş kaydetti. Batı Teksas tipi ham petrol 74 dolar/varile, Brent ise 77 dolar/varile çıktı.

Rusya Tarım Bakanlığı, 15 Aralık'tan itibaren ana hububatlarda ihracat vergi oranlarını güncelledi. Buğday ihracat vergisi ton başına 84,9 dolardan 91 dolara, arpa için ise ton başına 75 dolardan 78,7 dolara yükseltildi.

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği’nin verilerine göre, ülkenin hurda ithalatı ekim ayında, aylık ortalama yüzde 8,5 artarak 1,60 milyon ton seviyesine geldi. Ocak-ekim döneminde ise hurda ithalatı yıllık yüzde 13 artışla 20,45 milyon tona ulaştı.

Kaynak: www.istfix.com.tr