İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) YÜKSELİŞE GEÇTİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) YÜKSELİŞE GEÇTİ

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta tekrar artarak 2.236 puana yükseldi ve yüzde 3.6’lık bir artış kaydetti.Avrupa ve Birleşik Devletler

Birleşik Devletler Federal Rezerv Bankası’nın (Fed) pandemi sonrası politikalarının ivme kazanmasıyla birlikte Kasım ayında aylık tahvil alımlarını düşürmeye başlaması bekleniyor. Merkez Bankası enflasyonun bu yıl yüzde 4,2'de, yani yıl başındaki yüzde 2'lik hedef oranın iki katından fazla olmasını bekliyor.

Dahası, St Louis Fed Başkanı James Bullard, yüksek enflasyona karşın Fed'in 2022 yılında 2 kez faiz artırımına gitme olasılığı olduğunu belirtti. Daha şahin bir duruşu savunan Bullard, tahvil alımları sonrası Fed’in 8 trilyon dolara ulaşmış bilançosunu küçültmesi gerektiğini ifade etti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors Global, Türkiye için büyüme tahminini yukarı yönlü revize ederek yüzde 6,1’den 8,6’ya çıkardı. Kurum 2022 büyüme tahminini yüzde 3,3’e revize ederken, 2023 ve 2024 yılları için tahminlerini ise yüzde 3,1’de tuttu.

Bir diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody's de, Türkiye için 2021 ekonomik büyüme tahminini yüzde 5'ten yüzde 6'ya revize etti. Türkiye ekonomisinin 2022 yılı büyüme beklentisi ise yüzde 3,5'ten yüzde 3,6'ya revize edildi. OECD de Türkiye'nin ekonomik büyüme tahminini 2,7 puan yukarı yüzde 8,4’e revize etti.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları sabit ve yukarı yönlüydü. Batı Teksas tipi ham petrol geçen haftaki 75 dolar/varilden 76 varil/dolara çıkarken Brent ise ufak bir değişimle 78,5 dolar/varile çıktı.

2021 yılının ilk sekiz ayında Türkiye’nin çelik ihracatı, 2020 yılı tamamında kaydedilen 20,3 milyon ton sonrası, 15,3 milyon ton seviyesine ulaştı. Çelik İhracatçıları Birliği, yılı 23-24 milyon ton seviyesinde tamamlayacakları öngörüsünde bulunduğunu açıkladı.

Rusya, ülkedeki demir cevheri, kok kömürü ve gübre üreticilerine yönelik maden çıkarma vergisini revize etmeye hazırlanırken, yerel kaynaklar söz konusu vergi oranının yüzde 3,5’den yüzde 10’a çıkarılacağı tahmininde bulundu. Söz konusu verginin yerel fiyatlardaki artışın önüne geçmek için getirilen ihracat vergisinin yerini alması bekleniyor.

Kaynak: www.istfix.com.tr