İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) YÜKSELİŞİNE DEVAM EDİYOR... ENDEKS, 647 PUANA ULAŞTI

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) YÜKSELİŞİNE DEVAM EDİYOR... ENDEKS, 647 PUANA ULAŞTI

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta da arttı ve yüzde 4’lük bir yükselişle 623 puandan 647 puana geldi.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

Bir Reuters anketine göre Türkiye ekonomisinin 2023'te yüzde 2,7 ile son yıllardaki ortalamanın çok altında büyümesi bekleniyor.
Birleşik Devletler’de tüketici güveni temmuzda yaklaşık iki yılın en yüksek seviyesine çıkarken, haziran ayında yüzde 3,3 olan enflasyon beklentisi temmuz ayında yüzde 3,4'e yükseldi.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu'na göre mayıs ayında yıllık yüzde 3,5 artış gösteren sanayi üretimi haziran ayında yıllık yüzde 4,4 yükseldi.

Çin'in GSYİH’sı ikinci çeyrekte beklentilerin üzerinde büyüyerek çeyreklik bazda yüzde 0,8 genişlerken, ilk çeyrekteki yüzde 2,2'lik büyümenin altında kaldı.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları artmaya devam ediyor. Batı Teksas tipi ham petrol geçen 75,5 dolar/varil seviyesinde 77 dolar/ varile Brent de yaklaşık 80 dolar/varilden 81 dolar/varile çıktı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Ukrayna'nın tahıl ihracatının hasatlardaki düşüş ve Avrupa Birliği kısıtlamaları nedeniyle azalmasını ve ülkenin ayda 800 milyon dolarlık bir gelir kaybı yaşamasını öngördüklerini açıkladı.

Avrupa Birliği’nde buğday mahsulünün sıcak ve kuru hava koşulları nedeniyle önceki tahminlerin altında kalması, ama geçen yıl mahsulünden yüksek olması bekleniyor.

Granüler üre fiyatları sabit kalırken, Mısır menşeli üreye olan talepte ise artış görüldü.

SovEcon, 2023/24 sezonu için Rusya'nın buğday dahil tahıl ihracatı tahminini 58,9 milyon tonluk rekor seviyeye yükseltirken, buğday ihracatının ise 1,5 milyon tonluk artışla 47,2 milyon tona ulaşması bekleniyor.

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği verilerine göre, ocak-mayıs döneminde çelik ihracatı yıllık yüzde 47,7 düşerek 3,6 milyon tona geriledi. Aynı dönemde çelik ithalatı ise yıllık yüzde 25,2 artışla 8 milyon ton oldu.