İstanbul Navlun Endeksi (ISTFIX), yüzde 7,5'lik artışla 748 puana yükseldi

İstanbul Navlun Endeksi (ISTFIX), yüzde 7,5'lik artışla 748 puana yükseldi

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta da yükseldi ve yüzde 7,5 artışla 748 puana çıktı.

- Ocak ayının son haftası Birleşik Devletler’de yeni başkanın yemin töreni heyecanı ile başladı. Seçilmiş başkan Joe Biden, başkanlığı Donald Trump’tan devraldı. Biden yemin ettikten sonra ise Birleşik Devletler’de hisseler yeni rekorlar kırdı. Biden’ın Trump döneminde başlatılan pek çok reformu eski haline çevirmesi bekleniyor. Bu rağmen Birleşik Devletler – Çin ticari ilişkilerinin geleceği halen belirsiz.

- Çin'de Koronavirüs salgınının olumsuz etkilerine rağmen 2020 yılını yüzde 2,3 büyüme ile tamamladı ve böylelikle, ekonomistlerin yüzde 2,1 seviyesindeki büyüme tahminlerini aşmış oldu. Sadece Aralık ayı itibariyle değerlendirildiğinde ise ülkedeki sanayi üretimi yüzde 7,3 artış kaydetti.

Emtia Haberleri

- Petrol fiyatları hafta sonuna doğru sert düştü. Batı Teksas tipi ham petrol 53,5 dolar/varilden 52,5 dolar/varile düşerken, Brent ise 56 dolar/varilden 55 dolar/varile geriledi.

- Türkiye’nin ithal hurda talebi bu hafta hem uzun mesafeli hem de kısa mesafeli denizaşırı yük bağlantılarında kendini gösterdi. Rusya’nın hurda ihracatına koyduğu minimum vergiyi ton başına 5 avrodan 45 avroya çekmesiyle talep Romanya ve Adriyatik’e yöneldi.

- Avrupa Komisyonu, Türkiye’nin sıcak hadde rulo çelik sac (HRC) ihracatına yönelik olarak evvelce duyurduğu anti-damping vergilerini resmen teyit etti. Karara göre, Türkiye’deki başlıca üreticilere yüzde 7,6 ila 5,4 arasında vergiler getirildi.

- Türkiye’nin HRC ihracatları incelendiğinde, İtalya 830.000 ton ile en büyük alıcı oldu. İkinci sırada 320.000 ton ile İspanya yer aldı. Her iki ülkenin ithalatı geçen senenin aynı dönemine kıyasla sert düşüş kaydetti. Bu arada Mısır’ın Türkiye’den ithalatı ilse yüzde 62 artışla 370,000 ton oldu.

Kaynak: www.istfix.com