İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ'NDE (ISTFIX) BU HAFTA BİR DÜŞÜŞ YAŞANMADI...

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ'NDE (ISTFIX) BU HAFTA BİR DÜŞÜŞ YAŞANMADI...

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta nihayet düşüşlere ara verdi ve 570 puan civarında istikrar buldu. Ticaret ve rakamlar düşük olsa da teknik olarak navlunlar dibi bulmuş olabilir.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, pandemi sonrası ekonomik toparlanmanın kısmi ve dengesiz olduğunu, ama IMF’nin 2023 yılı için olan yüzde 2,7’lik büyüme tahminini düşürmesini beklemediğini açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) yönetim kurulu üyesi ve Yunanistan merkez bankası başkanı Yannis Stournaras, büyüme yavaşlarken faiz oranlarındaki artışların daha ağır olması gerektiği yönündeki görüşlerini açıkladı. Reuters ekonomistleri ise AMB'nin önümüzdeki iki toplantısında 50’şer baz puanlık faiz oranı artışı beklemekte.

Birleşik Devletler Hazine Bakanı Janet Yellen, enerji fiyatlarındaki düşüş ve hafifleyen tedarik zinciri sorunlarının enflasyonla mücadelede olumlu ilerlemeye işaretler olduğunu söyledi.

Reuters ekonomist anketine göre, Birleşik Krallık Merkez Bankası’nın şubat toplantısında faiz oranlarını 50 baz puan artırarak yüzde 4’e çıkarması, mart toplantısında da 25 baz puan daha artışa gittikten sonra sabit tutması bekleniyor.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta yatay hareketliydi. Batı Teksas tipi ham petrol geçen haftaki 81 dolar/varil civarlarında sabit kaldı.

Brent de 87.5 dolar/varil seviyesinde geçen haftanın tam olarak aynı seviyelerinde kaldı.

SovEcon'a göre Rusya, 2023/24 sezonuna 16,2 milyon tonluk rekor seviyedeki buğday stoğuyla giriyor.

Rosstat'a göre 2022'de Rusya'nın tahıl mahsulü, 104,43 milyon tonu buğday olmak üzere 153,8 milyon tona ulaştı.

Ukrayna Altyapı Bakanlığı'na göre ülke, Ağustos 2022'den bu yana "tahıl koridoru" ile 17,5 milyon ton ürün sevk etti.

Çelik haberlerinde, ocak-kasım döneminde Türkiye’nin inşaat demiri ihracatı yıllık yüzde 21,8 düşüşle 5,18 milyon ton olurken, en fazla ihracat yapılan ülke 962.000 tonla İsrail oldu.

Fransız danışmanlık firması Strategie Grains, Avrupa Birliği yumuşak buğday üretimi tahminini 128,7 milyon tondan 129,3 milyon tona revize ederek 2022 üretimine göre yüzde 3'lük bir artışa işaret etti.