KALİFORNİYA KIYILARINDA 44 KONTEYNER GEMİSİ MAHSUR KALDI

KALİFORNİYA KIYILARINDA 44 KONTEYNER GEMİSİ MAHSUR KALDI

Nakliye gecikmeleri ve maliyetlerin kötüleşmesi nedeniyle 44 konteyner gemisi, Kaliforniya limanlarının dışında mahsur kaldı.

Kaliforniya kıyılarında bekleyen gemiler, ABD limanlarında Covid-19 salgını boyunca en kötü dar boğazlardan birinin yaşanmasına neden oldu.

Güney Kaliforniya Deniz Borsası’nın açıklamasına göre; 44 gemi Kaliforniya’nın en büyük iki limanına girmeyi beklerken Covid-19 pandemisinin başından bu yana en yüksek rakama ulaşılmış oldu.

Gemilerin beklemesinin başlıca nedenleri arasında; işgücü sıkıntısı, Covid-19 ile ilgili aksaklıklar ve tatil döneminin olduğu ifade edildi.

Los Angeles Limanı verilerine göre ise; gemilerin ortalama bekleme süresinin 7,6 güne çıktığı açıklandı.

Los Angeles ve Long Beach'teki California limanları, ABD ithalatının yaklaşık üçte birini oluşturuyor. Bu limanlar, Çin'den yapılan ithalatın birincil kaynağı olarak faaliyet gösteriyor ve pandemi boyunca ağır bir tıkanıklık yaşadı.

Güney Kaliforniya Deniz Borsası'nın yönetici direktörü Kip Louttit, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada: “Sorunun bir kısmı, gemilerin 10 veya 15 yıl önce gördüğümüz gemilerin iki veya üç katı büyüklüğünde olması. Boşaltmaları daha uzun sürüyor. Kargoyu koymak için daha fazla kamyona, daha fazla trene, daha fazla depoya ihtiyacınız var." şeklinde konuştu.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM