VANCOUVER LİMANI SULAR ALTINDA KALDI!

Vancouver Limanı, son yüzyıldaki en büyük fırtınanın karayolu, demiryolu ve boru hattı bağlantılarını yok etmesinin ardından fiili bir ada haline geldi.

Madenciler, perakendeciler ve tarım ihracatçıları Vancouver Limanı dışında alternatif limanlar bulmak için çabaladılar. 

Su ve toprak kaymaları ülkenin iki büyük demiryolunun raylarını kapattı ve ana doğu-batı karayolu arteri olan Trans-Canada Otoyolu'nun bazı kısımlarını yıkarken, Alberta'dan Pasifik Kıyısı'na ham petrol götüren Trans Mountain boru hattı beşinci gün boyunca kapalı kalmaya devam ediyor.

B.C. Başbakanı John Horgan olağanüstü hal ilan ederken gazetecilere verdiği demeçte,

"Bunlar daha önce ölçülmeyen, daha önce düşünülmeyen olağanüstü olaylar" dedi.

Horgan, Vancouver'ın kuzeydoğusundaki 7 bin nüfuslu Merritt kasabasına yağan yağmurun tarihteki en fazla yağıştan üç kat fazla olduğunu açıkladı.

Vancouver Limanı dün yaptığı operasyonel güncellemede, sel felaketinin nakliye faaliyetlerini engellemeye devam ettiğini belirtti.

Liman tarafından yapılan açıklamada:

"CN ve CP ana demiryolu koridorları, yıkama ve toprak kaymaları nedeniyle Vancouver ile Kamloops arasında şu anda faaliyette değil. Batı kıyısına tam olarak geri yüklenen demiryolu işlemleri için bir zaman çizelgesi şu anda kullanılamıyor." ifadelerine yer verildi.

Kanadalı bir ekonomist dün yaptığı açıklamada,

B.C'nin Fraser Vadisi bölgesinde meydana gelen ve sadece iki gün içinde bir aylık yağmurun düştüğü sel felaketinin, hem hasarı onarma tasarısı hem de ithalat ve ihracatın beklemeye alınmasıyla; ülke ekonomisinin daha geniş bağlamda zarar görebileceğini söyledi.

Kaynak: TURKDENİZ.COM