KARADENİZ GİTGİDE AKDENİZLEŞİYOR MU?

KARADENİZ GİTGİDE AKDENİZLEŞİYOR MU?

Küresel iklim değişikliğinin etkisiyle ısınan Karadeniz’de yaşam alanı Akdeniz gibi sıcak sular olan orfoz balığının görülmesi ilgiyle izleniyor.

Beslendiği akarsular ve yağış rejimiyle dünyanın su ürünleri açısından en verimli denizi Karadeniz, iklim değişikliğinden en çok etkilenecek alanlardan biri. İklim değişikliğinin etkisiyle ısınan Karadeniz, yaşam alanı Akdeniz gibi sıcak sular olan orfoz balığına ev sahipliği yapmaya başladı. Amasra açıklarında lüfer avlamak için ağlarını Karadeniz’e salan Reşat Fındık, orfoz balığı yakaladı.

En verimli alanlardan

Balığı inceleyen Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Yağlıoğlu, “Küresel anlamda nesli tehdit altında ve Akdeniz’de koruma altına alınmış bir tür olan orfozun Karadeniz’de yeni yaşam alanları oluşturması sevindirici gibi görülse de Karadeniz’in Akdenizleştiğini gösteriyor. Karadeniz’in küresel iklim değişikliğine yenilmesini izliyoruz” dedi. 6 ülkeye kıyısı olan Karadeniz, dünyanın en verimli alanlarından biri. Sıcak ve yarı tropik suları seven canlıların yaşam alanı bulduğu Akdeniz ile özdeşleşmiş balıklardan orfoz ilk kez Karadeniz’de görülmüş oldu. Orfozla ilgili makale Doç. Dr. Deniz Yağlıoğlu ve Prof.Dr. Cemal Turan tarafından hazırlanarak uluslararası indeksli Natural and Engeenering Science dergisine gönderildi. Böylece orfoz Karadeniz balık faunasına kaydedildi. 

Nesli tehdit altında

Düzce Üniversitesi Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Deniz Yağlıoğlu küresel anlamda nesli tehdit altında olduğu için orfozun iklim değişikliği etkisiyle Karadeniz’de bulunmasının çok önemli olduğuna dikkat çekti.  “Akdeniz’de koruma altına alınan orfozun Karadeniz’de yeni yaşam alanları oluşturması sevindirici gibi görülebilir. Ama bu durum aslında bize; bilimin, Karadeniz’in Akdenizleştiği konusundaki öngörülerinin gerçekleştiğini gösteriyor” diyen Yağlıoğlu, “Karadeniz adına üzücü bir gelişme. Karadeniz ‘Akdenizleşme’ olarak adlandırılan bu süreçle yıllardır savaş halinde. Karadeniz’in bu yakarışlarını ciddiye almamız ve geleceğine sahip çıkmamız gerekiyor” değerlendirmesini yaptı.

‘Ekosistem bozulmasın’

Amasra’da zıpkınla bilinçli avlanan ve yerel türlerin korunması için çabalayan Cem Yavuzyiğit, “Karadeniz’in ekosisteminin bozulmamasını ve yerel türlerin yok olmamasını istiyoruz. Bunun için bilim insanlarıyla çalışarak denizimizi koruyoruz” dedi.

‘Türler yok olabilir’

İklim değişikliğinin denizel biyoçeşitliliğe etkisi üzerine çalışan Prof. Dr. Cemal Turan, “İklim değişikliğiyle ilgili Akdeniz’de yaşayan türlerin bir kısmı Karadeniz’i kendileri için elverişli olarak görmekte. Fakat Karadeniz’deki türlerin daha yukarı soğuk sulara kaçacak yeri olmadığı için birçok türü kaybedebiliriz. Karadeniz’de Akdeniz türlerinin sayısının arması ve popülasyon oluşturmaları sonucu gelecekte yaşanacak besin rekabeti Karadeniz’de birçok türün kaybolmasına neden olabilir” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Milliyet