KARADENİZ'İN BOĞAZ GİRİŞİ YAKINLARINDA 200 ÇİPURA BALIKÇI AĞLARINA TAKILDI

KARADENİZ'İN BOĞAZ GİRİŞİ YAKINLARINDA 200 ÇİPURA BALIKÇI AĞLARINA TAKILDI

İstanbul Boğazı’nda 50 yıldır görülmeyen kılıç balığının balıkçı ağlarına yakalanmasının ardından ilginç bir olay da Karadeniz’in Boğaz girişine yakın kıyılarında yaşandı.

Çok uzun süredir Karadeniz’de görülmeyen çipura balıkları orta su avcılığı yapan Mehmet Kıran ve Epci Kemal Reis isimli teknelerin ağlarına girdi. 2-5 kg arasında değişen ağırlıklarıyla ağlara dolan 200 çipura, İstanbul’un ünlü balık restoranları tarafından satın alındı.

Teknenin reisi Hayrettin Kıran çipuraları görünce çok şaşırdıklarını söyledi

12 Ekim gecesi Sarıyer-Kireçburnu yakınlarında ağlarını denize seren balıkçı reisi Şaban Şengül, 50 kg ağırlığında bir kılıç balığını tutmuştu. 1970’li yıllardan beri İstanbul Boğazı’nda avlanmayan kılıç balığı balıkçılar arasında büyük sevince neden olurken bir sürpriz haber de İstanbul Boğazı girişinden geldi. İstanbul’un Karadeniz kıyılarında orta su avcılığı yapan Mehmet Kıran ve Epci Kemal Reis teknelerinin ağlarına 150 kadar lüfer balığı geldi. Ağlarını toplayan balıkçılar lüferlerin arasında çipuraları görünce çok şaşırdı. Her biri 2-5 kg arasında değişen 200 kadar çipurayı toplayan balıkçılar hayatlarında ilk kez Karadeniz’de bu balığı avlamanın mutluluğunu yaşadı. Teknenin reisi Hayrettin Kıran, “Lüfer beklentimiz vardı. Fakat yassı şekliyle kolayca lüferden ayrılan çipuraları görünce çok şaşırdık. Balıkhanedekiler ve restoran yetkilileri de şaşırdı. Karadeniz’in sunduğu bereket bizi mutlu ederken balıkçılığın sürdürülebilir yani daha uzun yıllar sürmesi için çok dikkatli olmamız gerekiyor” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet