KIZILDENİZ'DE HUSİLER TEHDİDİ BÜYÜYOR! İKİ GEMİ DAHA VURULDU...

KIZILDENİZ'DE HUSİLER TEHDİDİ BÜYÜYOR! İKİ GEMİ DAHA VURULDU...

Husiler, Kızıldeniz’de iki gemiyi daha hedef aldı.

adscode

Kızıldeniz'in Babül Mendep Boğazı civarında seyreden Alman şirkete ait konteyner gemisi, Yemen'den ateşlenen bir roketin isabet etmesi sonucu alev aldı.

ABD yetkilileri, ilk geminin vurulmasından birkaç saat sonra ikinci bir kargo gemisinin daha balistik füzeyle vurulduğunu açıkladı.

İngiliz deniz güvenliği firması Ambrey, saldırıya ilişkin, "Al Jasrah" isimli geminin bir "hava saldırısı" sonucu hasar gördüğünü, güvertede yangın çıktığını ve bir konteynerin denize düştüğü açıklamasında bulundu. 

Ambrey, Almanya merkezli Hapag-Lloyd AG'ye ait olduğunu belirttiği geminin Kızıldeniz'de yer alan Moka Limanı'nın 50 deniz mili kuzeyinde bir roket saldırısına uğradığını ve geminin bu sırada Babül Mendep Boğazı'nın güneyine doğru seyir halinde olduğunu aktardı.

Geminin alev almasına karşın mürettebattan yaralanan olmadığı belirtildi. Ayrıca saldırının sorumluluğunu şu ana kadar üstlenen olmazken saldırının İHA mı yoksa füze veya roket ile mi gerçekleştirildiği netlik kazanmış değil.

Yemen'in önemli bir kısmını kontrol eden İran destekli Şii Husiler, İsrail'in Gazze saldırıları nedeniyle 'Filistinlilere destek' amacıyla Kızıldeniz'de, İsrail yönüne gittiğini iddia ettikleri ticari gemilere saldırıyor. Husiler zaman zaman da bölgedeki Batılı ülkelere ait askeri gemileri ihalar ve füzeler ile hedef alıyor. 

Bu arada Ambrey, Alman Hapag-Lloyd'un "İsrail'in Aşdod, Hayfa ve Tel Aviv limanlarında ofisleri olduğunun bilindiğini" kaydetti. Geminin Yunanistan'ın Pire Limanı'ndan yüklediği yükü Singarpur'a götürdüğü belirtildi.

"ABD, tehdidi ele almak için çalışıyor"

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, cuma günü Tel Aviv'de yaptığı açıklamada, Husi isyancıların Kızıldeniz'de "serbest seyrüsefer için somut bir tehdit oluşturduğunu" söyledi.

Sullivan, İsrailli yetkililerle görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada "ABD tehdidi ele almak için uluslararası toplum ve bölgedeki ortaklarıyla birlikte çalışıyor." ifadesini kullandı.

İsrail, limanlarına gemi programlarını gizleme talimatı verdi

İsrail yönetimi, İsrail bağlantılı gemilerin Kızıldeniz’de Husiler tarafından hedef alınması üzerine limanlarına talimat vererek çalışma programlarını internetten gizlemelerini istedi.

Globes’un haberine göre, İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi, ülkedeki limanlara, gemilerin geliş ve gidişleriyle ilgili bilgilerin internet sitelerinden kaldırılması yönünde “acil” bir talimat yayınladı.

Haberin Kaynağı: Euronews