KIZILDENİZ'DE TAŞIMACILIĞI GÜVENCE ALTINA ALMAK İÇİN ÇOK ULUSLU MİSYON KURULDU

KIZILDENİZ'DE TAŞIMACILIĞI GÜVENCE ALTINA ALMAK İÇİN ÇOK ULUSLU MİSYON KURULDU

ABD öncülüğünde, Kızıldeniz’de taşımacılığı güvence altına alabilmek için çok uluslu misyon kuruldu.

adscode

Husi isyancıları, ABD’nin yeni bir deniz koruma gücü oluşturduğunu duyurmasına rağmen Kızıldeniz'deki ticari gemilere yönelik saldırıları durdurmayacakları tehdidinde bulundu.

Dünyanın en büyük dört konteyner taşımacılığı şirketinin Husi saldırısı riskine karşı Kızıldeniz'den geçişleri durdurmasının ardından ABD, deniz taşımacılığını güvence altına alabilmek için bölgede çok uluslu bir misyon kurulduğunu açıkladı.

Hindistan ise Umman Denizi'nde güvenliği sağlamak için Aden Körfezi açıklarına 2 güdümlü füze destroyeri konuşlandırdı.

Bu arada Yemen'in İran destekli Husi isyancıları, ABD’nin yeni bir deniz koruma gücü oluşturduğunu duyurmasına rağmen Kızıldeniz'deki ticari gemilere yönelik saldırıları durdurmayacakları tehdidinde bulundu.

Resmi bir ziyaret için Bahreyn'de bulunan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, burada yaptığı yazılı açıklamada, Kızıldeniz'de artan Husi saldırılarının serbest ticaret akışını tehdit ettiğini, masum denizcileri tehlikeye attığını ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirtti.

Kimler katılıyor?

Bu konunun çözümü için uluslararası bir talep olduğuna işaret eden Austin, "Bu nedenle bugün Operation Prosperity Guardian'ı (Refah Muhafızı Operasyonu) kurduğumuzu duyuruyorum. Bu, Ortak Deniz Kuvvetleri ve 153. Görev Gücü'nün çatısı altında Kızıldeniz'deki güvenliğe odaklanan önemli bir çok uluslu güvenlik girişimidir." ifadesini kullandı.

Misyonda ABD'nin yanı sıra İngiltere, Bahreyn, Kanada, İtalya, Fransa, Hollanda, Norveç, Şeyseller ve İspanya yer alıyor.

Yeni operasyon nasıl işleyecek?

ABD’li bir yetkilinin görüşlerine atıfta bulunan Associated Press, yeni askeri misyon kapsamında, görevli askeri gemilerin belirli bir gemiye eşlik etme zorunluluğu olmayacağını, ancak belirli bir zamanda mümkün olduğu kadar çok gemiye şemsiye koruma sağlayacak şekilde konuşlandırılacaklarını bildirdi.

Yine AP’nin haberine göre, ABD’nin öncülüğünde kurulan askeri misyon, Kızıldeniz, Bab el-Mandeb ve Aden Körfezi'nde deniz taşımacılığına yönelik güvenliğini artırmak amacıyla geçen yıl nisan ayında kurulan halihazırda mevcut olan Birleşik Görev Gücü 153 tarafından koordine edilecek.

Haberin Kaynağı: Euronews