KÜRESEL UZUN MAMUL PİYASASINDA NAVLUN SIKINTISI SÜRÜYOR

KÜRESEL UZUN MAMUL PİYASASINDA NAVLUN SIKINTISI SÜRÜYOR

Küresel uzun mamul piyasasında arz talebi yakaladı ve teslim süreleri, fiyatlar açısından piyasa normale dönüyor gibi görünüyor.

Küresel uzun mamul üreticileri ve ihracatçıları Birliği IREPAS son yayınladığı sektörün görünümüne ilişkin raporda, fiyatlar için yeni normalin 2020'nin son çeyreğine kıyasla daha yüksek seviyelerde olabileceğini belirtti. IREPAS’a göre günümüzde fiyatların belirlenmesinde en önemli faktörlerden olan navlun piyasasındaki durum makul değil, bu da tarafların alım satımlarında temkinli davranmalarına yol açıyor. Devamlı artan navlun nedeniyle CFR bazında teklif vermek zorlaşırken, FOB bazında teklif almak da kolay değil. Bu nedenle, kısa vadede fiyatlar üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşması ve ithalatçı ülkelerde uzun vadede tedarik sıkıntısı yaşanması muhtemel. Ayrıca artan navlun nedeniyle ticaretin bölgeselleşmesi yönünde bir eğilim gözlemleniyor. Kargoların değeri çok yüksek seviyelere ulaştığından sigorta da bir sorun haline geliyor.

Çin, fiyatlarda artışa neden olabilir

Bu arada raporda, Çin’in üretim kısıtlamalarının ithal yarı mamule talebi artıracak olmasının fiyatlara yansıyabileceği uyarısı yapılıyor. Çin’in artması beklenen alımlarının Güneydoğu Asya ve BDT’nin satışlarını desteklerken, çelik fiyatlarını yükseltebileceği belirtiliyor.

Kaynak: Dünya Gazetesi