MAERSK, GLOBAL TİCARET BÜYÜME TAHMİNİNİ DÜŞÜRDÜ...

MAERSK, GLOBAL TİCARET BÜYÜME TAHMİNİNİ DÜŞÜRDÜ...

A.P. Moller-Maersk A/S, hacimlerin bu yıl toparlanacağına dair önemli bir işaret olmadığını söyleyerek golbal konteyner ticareti tahminini aşağı çekti.

adscode

Dünya ekonomisinin trendlerini yansıtan şirketlerden A.P. Moller-Maersk A/S, hacimlerin bu yıl toparlanacağına dair önemli bir işaret olmadığını söyleyerek golbal konteyner ticareti tahminini aşağı çekti.

Kopenhag merkezli şirket, global konteyner ticaretinin bu yıl Maersk'in önceki %2.5'e varan tahmininden daha fazla muhtemelen %4'e kadar daralacağını bildirdi.

Maersk, denizcilik sektörünün geri kalanıyla birlikte, pandemi sırasında tüketim mallarına olan talebin artması ve sınırlı gemi arzı sayesinde 2021 ve 2022'de rekor kar elde ettikten sonra ani bir düzeltmeyle karşı karşıya. Artık global ekonomik büyüme hız kaybediyor ve şirketler Asya'dan Avrupa ve ABD'ye yeni mal taşımak yerine mevcut stoklarla çalışıyor.

Maersk, "2022'nin dördüncü çeyreğinden bu yana gözlemlenen stok düzeltmesi uzayacak gibi görünüyor ve şimdi yıl sonuna kadar sürmesi bekleniyor. Genel olarak, konteyner ticareti ve lojistik hizmetleri için ortam zorlu olmaya devam ediyor. Şu anda, yılın ikinci yarısında hacimlerde önemli bir toparlanma belirtisi yok" dedi.

Yine de şirket, maliyet indirimlerinin kötü ekonomik ortamın etkisini yumuşattığını belirterek, tahminleri aşan ve kendi 2023 kar tahmin aralığının alt sınırını yükseltmesini sağlayan ikinci çeyrek karı bildirdi.