MARMARA'DAKİ BATIK GEMİLER TEMİZLENECEK

MARMARA'DAKİ BATIK GEMİLER TEMİZLENECEK

Marmara Denizi’nde risk taşıyan ya da mümkün olmayan batık, yarı batık, enkaz haldeki gemilerin çıkartılması, kaldırılması, yerinde sökümü faaliyetleri düzenleniyor.

Türk denizlerinde bulunan yüzlerce batık gemisinin hem denizi kirlettiğine hem de seyir güvenliğini olumsuz etkilediğine dikkat çeken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “Marmara Denizi’nde Batık, Yarı Batık, Enkaz Halinde Bulunan Gemilerin Çıkarılması/Yerinde Sökümü Sırasında Alınacak Çevresel Tedbirlere İlişkin Tebliğ” taslağını hazırladı.

Tebliğ kapsamında, bayrağı ve tonajı ne olursa olsun Marmara Denizi’nde Aliağa Gemi Söküm Bölgesi’ne ulaşımı risk taşıyan ya da mümkün olmayan batık, yarı batık, enkaz haldeki gemilerin çıkartılması, kaldırılması, yerinde sökümü faaliyetleri düzenleniyor. Sökümü gerçekleştirilecek geminin öncelikle deniz kirliliğine sebep olmayacak şekilde çevresinde gerekli tedbirler alınacak. Gemilerin yüzdürülmesinin veya en yakın tersaneye çekilmesinin mümkün olmadığına ilişkin, üniversitelerin gemi inşa konusunda faaliyet gösteren akademik birimlerince hazırlanacak bilimsel raporun Bakanlıkça uygun görülmesi durumunda, önlemlerin alınması şartıyla yerinde söküm işlemi yapılabilecek.

Kaynak: Milliyet