"MV ASLIHAN GEMİSİ" TARAFINDAN KURTARILAN 95 DÜZENSİZ GÖÇMEN GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE TESLİM EDİLDİ...

"MV ASLIHAN GEMİSİ" TARAFINDAN KURTARILAN 95 DÜZENSİZ GÖÇMEN GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE TESLİM EDİLDİ...

MV ASLIHAN isimli geminin kurtardığı 95 düzensiz göçmen bir sivil toplum kuruluşuna ait kurtarma gemisine teslim edildi.

Türk şirket, Çakıroğlu Denizcilik tarafından işletilen MV ASLIHAN isimli gemi, dün akşam saatlerinde bir arama kurtarma uçağının yönlendirmesiyle bot içinde bulunan 95 düzensiz göçmeni kurtarmıştı.


Vanuatu bayraklı gemiye alınan göçmenlerin tahliyesi için Malta ve Lampedusa Sahil Güvenlik ekipleri ile irtibata geçilmiş ancak olumsuz cevap alınmıştı.


Bunun üzerine amacı Akdeniz'de can kurtarma olan sivil toplum kuruluşu "Sea Watch" devreye girdi.
Türk Deniz Medya'nın edindiği bilgiye göre; kuruluşa ait Seawatch 4 isimli gemi, MV ASLIHAN'daki 95 düzensiz göçmeni gerekli girişimler yapılarak en güvenli limana götürmek üzere teslim aldı.Sea Watch 4 Hakkında: 

Sea Watch 4 , eski bir Alman araştırma gemisi. Gemi, Akdeniz'de zor durumdaki düzensiz göçmenler için kurtarma gemisi olarak kullanıyor. Daha önce, GEOMAR Helmholtz Okyanus Araştırmaları Merkezi Kiel (GEOMAR) gemiyi, araştırmaları için Poseidon adı altında işletiyordu. Ocak 2020'de gemi Sea-Watch e. V. ve 20 Şubat 2020'de Sea-Watch 4 olarak yeniden adlandırıldı.

Kaynak: TURKDENİZ.COM ÖZEL HABER