MV POLARNET KAPTANI UZAKYOL KPT. AHMET YÜCEL ALİBEYLER: "KAYNATILMIŞ SAC ÜZERİNDEYİZ, AMA GÖNDERDE TÜRK BAYRAĞI OLDUĞU İÇİN BURASI VATAN TOPRAĞIDIR. VATAN TOPRAĞI TERKEDİLEMEZ"

MV POLARNET KAPTANI UZAKYOL KPT. AHMET YÜCEL ALİBEYLER: "KAYNATILMIŞ SAC ÜZERİNDEYİZ, AMA GÖNDERDE TÜRK BAYRAĞI OLDUĞU İÇİN BURASI VATAN TOPRAĞIDIR. VATAN TOPRAĞI TERKEDİLEMEZ"

Chornomorsk Limanı'nda mahsur kalan Türk gemisi POLARNET'in Kaptanı Ahmet Yücel Alibeyler, yaşadıklarını Turkdeniz.com'a anlattı.

Rusya-Ukrayna krizinin ardından, Türk Bayraklı gemiler limanlarda mahsur kaldı. MV POLARNET Kaptanı Uzakyol Kpt. Ahmet Yücel Alibeyler, Chornomorsk Limanı'nda yaşadığı anları Turkdeniz.com'a anlattı.

MV POLARNET Kaptanı Uzakyol Kpt. Ahmet Yücel Alibeyler'in
Turkdeniz.com'a vermiş olduğu röportaj ise şu şekilde:

-Rusya'nın Ukrayna'yı işgali başladığında, limanda ve gemide neler yaşadınız? O süreç nasıl gelişti?


Batum'dan yük getirmiştik. 24 Şubatta bu olay patlak verdi. Ukrayna, emniyetimiz için çıkış izinlerini kapattığını bildirdi. Limanın iç tarafını kapattılar. Çevredeki mayınlardan dolayı limana batık barç çektiler. Bu durumu, gemiler kendi başlarına hareket etmesinler diye yaptıklarını düşünüyorum. Şu süreçte burada bağlıyız. Türk bayraklı geminin istisnai bir durumu var. Bayrağımız için bu gemiyi terk etmiyoruz. Gemimiz için farklı bir şey düşünemiyoruz. Odessa'nın altındaki Chornomorsk Limanı’ndayız. Limanın yakınındaki akaryakıt tesislerine bir saldırı düzenlenirse; bizim için iyi olmayabilir. Ancak; burası Fish Port diye geçiyor. Pek hedef olabilecek bir tedirginliğimiz yok. Savaş hâli olduğundan ne olacağını bilemiyoruz. Son ana kadar burada durmaya çalışıyoruz. Kaynatılmış sac üzerindeyiz. Ama gönderde Türk Bayrağı olduğu için burası Türk vatan toprağıdır. 

-Gemideki mürettebatın bu olaylar karşısında psikolojilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sağlık durumu el vermeyen ve yeni evli olan personeli gemiden tahliye ettik. 15 personeliminden 8’ini geminin manevra kabiliyetini düşürmeyecek şekilde gemide tuttum. Diğer 7 mürettebatı, Odessa Konsolosluğu vasıtasıyla gönderdik. Gemi, seyr-ü sefer yapacak durumda. Kumanya ve suyu kontrollü kullanıyoruz. Öğün sayılarını düşürdük. Gemi personel sayısı yarı yarıya azaldığı için kumanyanın yeterli olduğunu düşünüyorum. Gerekli bir çözüm sağlanırsa; emniyetli şekilde gemiyi getirebiliriz. Safe manning engeli önümüze çıkabilir. Bu personel ile, İstanbul'a varışa kadar izin alınabilir. Devleti temsil eden bir konumdayız. Garanti kapsamında çözüm verilirse, üstesinden geleceğiz. Çözüm bulunamıyorsa, askeri nakliye uçaklarına uygulanan izinler, gemilerimiz adına devletimiz tarafından sağlanabilir. Personel dirayetli bir şekilde durmaya çalışıyor. Bu taraf ateş altına alınmaz diye ümit ediyoruz.

-Gerekli devlet desteğini aldınız mı? Yakındaki gemilerle iletişim hâlinde misiniz?

Konsoloslukla yaptığımız görüşmeler sonucunda; dilediğimiz zaman bizleri tahliye edebileceklerini söylüyorlar. Otobüs tahsis ediyorlar. Denizcilere özel bir tahsisten bahsediyorum. Büyükelçilik, Türkiye'ye nakilleri sağlıyormuş. Gidenler de bir sorun yaşanmadı. Bizim birinci tercihimiz, gemi bir darbe almadan sağ salim ülkemize dönmek. Gemiyle beraber dönmek istiyoruz. Dışişleri Bakanlığımız, verdikleri destekler doğrultusunda; Türk bayraklı gemileri konvoy olarak buradan çıkarabilirler. Gerekli koordinasyonlar kurulup kalan vatandaşlarımız tahliye edilebilir. Onun dışında; karayolundan gelemeyen insanları gemiye alabiliriz. İsteyen tüm kişilere yardım etmeye hazırız. Yapabileceğimiz her türlü insani yardımı yapmak için buradayız. Son kez tekrar etmek gerekirse; buradan gemiyle çıkmak istiyoruz. Eğer bu mümkün değilse, personeli tahliye ederek buradan çıkacağız.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM (ÖZEL HABER)