PANAMA KANAL İDARESİ: 200 GEMİNİN BEKLEDİĞİNE DAİR HABERLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR!

PANAMA KANAL İDARESİ: 200 GEMİNİN BEKLEDİĞİNE DAİR HABERLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR!

Panama Kanal Otoritesi (ACP) son günlerde 200 geminin beklediğine dair yapılan yanıltıcı haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

adscode

Denizcilik Portalı Splash'in haberine göre; Panama Kanal Otoritesi (ACP), son günlerde 200 geminin beklediğine dair yapılan yanıltıcı haberler üzerine, kanalın iki ucundaki gerçek sıkışıklık rakamlarını vurgulamak üzere harekete geçti.

Panama Kanal Otoritesi'nin güncellediği günlük verilere göre bugün itibariyle 131 gemi kanala giriş için bekliyor.

Bu veriler, genel ortalamadan %45 daha fazla ancak bu ayın başlarında kaydedilen 165 gemiye kıyasla belirgin bir düşüş söz konusu.

Panama Kanal Otoritesi dün ayrıca, transit geçişler için ortalama bekleme süresinin 9 ile 11 gün arasında olduğunu belirtti. Ayrıa, bu sürenin 10 gün önceki raporlara göre %50 oranında azaldığını belirtti.

MarineTraffic güncel verilerine göre, kanaldaki sıkışıklığın sürdüğü görülüyor.

Konteyner Danışmanlık Şirketi CTI Consultancy'nin ortaklarından Andy Lane konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"Panama geçişi için bekleme süreleriyle ilgili olarak medyada yer alan haberler, Panama Kanal İdaresi'nin ayrıntılı ve şeffaf raporlarıyla açıkça çelişiyor."

Otorite yaptığı açıklamada ise:

"Panama Kanalı Otoritesi olarak şeffaflığa ve sürekli iletişimin gücüne inanıyoruz. Müşterilerimizin operasyonlarını etkileyebilecek tedbirler hakkında önceden bilgi veriyoruz. Dünya ticaretinin sürdürülebilirliğini ve devamlılığını sağlayabilmeleri için elimizden geleni yapıyoruz." ifadelerine yer verdi. 

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ