PETROLDE 100 DOLAR SEVİYESİ KONUŞULUYOR

PETROLDE 100 DOLAR SEVİYESİ KONUŞULUYOR

Dünya genelinde devam eden enerji darboğazı, doğalgaz ve kömür fiyatlarındaki artışın petrol piyasasına taşırmaya devam ediyor.

Devam eden enerji krizinin de etkisiyle petrolde 100 dolar artık daha mümkün bir olasılık olarak ifade edilirken, ABD’deki güçlü talep ve rezervlerin 3 yılın en düşüğüne gerilemesi, Brent-WTI makasını daraltıyor.

Dünya genelinde devam eden enerji darboğazı, doğalgaz ve kömür fiyatlarındaki artışın petrol piyasasına taşırmaya devam ediyor. Soğuk bir kış beklenen Kuzey Yarım Küre’de özellikle ABD, Avrupa ve Asya’daki güçlü enerji talebinin, Brent ve WTI’da 100 dolara yakın fiyatlar görülebileceği öngörülerini çoğaltıyor. Brent’in yılı 90 dolarla kapatmasını bekleyen Goldman Sachs’ın ardından, BlackRock CEO’su Larry Fink de petrol fiyatlarının 100 doları görmesinin çok olası olduğunu söyledi. Rystad Energy kıdemli ham petrol piyasaları analisti Louise Dickson da “enerji darboğazının kesinlikle hızla çözülmeyeceğini, kasım ve aralık aylarında OPEC+’ın krizi kenardan izlemesiyle daha da güçleneceğini” öngörüyor. Rystad Energy “Ancak OPEC müdahale ederse yüksek volatilitenin önüne geçilebilir” görüşünde.

ABD’deki güçlü talep Brent-WTI makasını daraltıyor

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün arzı planlanandan daha hızlı artırmayacağı beklentisi ise WTI varil fiyatını giderek Brent’e yaklaştırıyor. Salı günü Brent %0,5 artışla 86,40 dolardan, WTI ise yüzde 1’in üzerinde artışla 84,65 dolardan kapandı. İki gösterge petrolün fiyatlarındaki arasındaki makas Ekim 2014’ten bu yana bu kadar daralmamıştı. Ayrıca Refinitiv Eikon verilerine göre Aralık ve Aralık 2022 vadeli WTI fiyatları arasındaki fark ise 12,48 dolarlık fark ile en az 7 yılın zirvesine yükselmiş durumda.

ABD’de Cushing Oklahoma’daki ham petrol depolama tanklarının “son 3 yılın en düşük düzeyine” inmesi de Mizuho enerji vadelileri direktörü Bob Yawger’e göre “Tek başına bile fiyatları yükseltebilecek güçte bir gelişme”. ABD Enerji Enformasyon İdaresi verilerine göre Cushing depolarındaki ham petrol düzeyi 31,2 milyon varille Ekim 2018’den bu yana en düşük düzeye geriledi. Geçen yıl bu zamanda ise stoklar bu düzeyin neredeyse iki katı seviyedeydi. Stoklardaki erimenin en önemli nedeni Emtia araştırmaları şirketi Kpler’den kıdemli emtia analisti Reid l’Anson’a göre “ABD’de güçlü ve ötelenmiş talebin ABD rafinerilerinin mazot ve diğer yakıtları üretme isteğini artırmış olması.” Ayrıca ABD’nin petrol üretimi 2020’deki sert düşüşlerden tekrar eski düzeyine hala toparlanmadı. 2019 sonu itibariyle 13 milyon varil/gün ham petrol üreten ABD’de son haftalarda bu rakam 11,5 milyon varil/ gün’e gelmiş durumda.

Kaynak: Dünya Gazetesi