PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ'NDE REKTÖRLÜK DEVİR TESLİM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ'NDE REKTÖRLÜK DEVİR TESLİM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Piri Reis Üniversitesi’nin, Rektörlük Devir Teslim ve 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni, Rıdvan Kartal Konferans Salonu'nda yapıldı.

adscode

Piri Reis Üniversitesi’nin, Rektörlük Devir Teslim ve 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni, 26 Eylül 2022 Pazartesi günü, üniversitenin içerisinde bulunan Rıdvan Kartal Konferans Salonu'nda yapıldı.


Törene, Tuzla Kaymakamı Ali Akça, Prof. Dr. Oral Erdoğan, Prof. Dr. Nafiz Arıca, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, Piri Reis Üniversitesi'nden Akademisyenler, Türk Armatörler Birliği Başkanı Cihat Ergenç, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.


Törenin başında Prof. Dr. Oral Erdoğan, bir konuşma gerçekleştirdi. Üniversitenin kuruluşundan itibaren çok emek verdiklerini vurgulayan Erdoğan, yaptığı konuşma şu ifadelere yer verdi:

"Gençlerimiz için bir aradayız. Bugün, ne rektörlüğe başladığım andan itibaren düşündüğüm noktaya fazlasıyla ulaşmanın haklı gururunu yaşıyorum. Buradaki her akademisyenimiz pırıl pırıl. Her bir idari yöneticimiz pırıl pırıl. Her bir çalışanımız pırıl pırıl… Çok daha önemlisi sevgili öğrencilerimiz ışıl ışıl.

Dünya’yı küresel krizin etkisi altına aldığı geçtiğimiz dönemde; denizcilik sevdasıyla, okulumuzun mütevelli heyeti toplantılarına Sayın Tamer Kıran’ın davetiyle bizzat katılarak üniversitenin kuruluş aşamasında da rol aldım. O dönemde visyon ve misyon oluşumu gerçekleşiyordu. Üniversite ilk aşamada sadece denizci yetiştirmeye odaklı bir kapsamdaydı. 

Muazzam bir kampüs yatırımı ise bugünkü burada bulunduğumuz yer, geleceğin sinyallerini veriyordu. Meslek Yüksek Okulları, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsünün kuruluş adımları atılıyordu. Yeni mühendislik programları sırayla başlatılıyordu. Artık vizyonumuz denizciliğin her alanıydı. Denizciliği tüm dalların birleştiricisi olacak bir anlayışa dönüşüyordu. 

Bu süreçte, çok ciddi eleştiriler ve engelleme isteklerine de şahit olduk. Ben yine de herkese teşekkür ediyorum. Ardından yeni misyon için yetmez dedik. Hukuk Fakültesini kurduk. Ardından İşletme Doktorası, Deniz Hukuku Yüksek Lisansı, Deniz Hukuku, Doktorası olmaz dediler. Onları da başardık.

Kısaca her zaman zor olanı başardık. Şimdi gönül rahatlığı ile şunu söyleyebilirim ki; Piri Reis Üniversitesi, en saygın üniversitelerden biridiri. Ben de bu üniversite için her zaman çalışmaya devam edeceğim. Piri Reis Üniversitesinin yolunda emin ve doğru adımlar ile gitmesi en büyük temennimdir."

Prof. Dr. Oral Erdoğan'ın konuşmasının ardından İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Erdoğan'a günün anısına hediye takdim etti.
Prof. Dr. Oral Erdoğan rektörlük görevini Prof. Dr. Nafiz Arıca'ya teslim etti.

Görevi devralan Prof. Dr. Nafiz Arıca, bir konuşma gerçekleştirdi. Bu göreve layık görüldüğü için Mütevelli heyetine teşekkürlerini sunan Arıca yaptığı konuşmada şu açıklamalara yer verdi:

"Pandemi nedeniyle iki yıl ara verdiğimiz eğitim sürecinden sonra sizlerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Beni bu göreve layık gören Mütevelli Heyeti’ne şükranlarımı sunuyorum. Piri Reis Üniversitesi gibi denizcilik sektörümüzün göz bebeği bir üniversitede rektörlük görevini icra etmek benim için büyük bir onur olacaktır. Bu görevi bana devreden Prof. Dr. Oral Erdoğan’a da ayrı teşekkürlerimi iletiyorum.

Prof. Dr. Oral Erdoğan’ın emekleri doğrultusunda okulumuz çok iyi yerlere gelmiştir. Oral Hocam, sağ olunuz, var olunuz. Sizden devraldığımız bu güzide üniversitenizin çok daha iyi noktalara getirmek için. Bu günden itibaren var gücümüzle uğraşacağız.

Piri Reis Üniversitesi, ülkemizde sadece bir çok sektöre ışık tutan önemli bir üniversitedir. Bu sebeple sektörel beklentiler, diğer üniversitelerden farklı olarak üniversitemize çok daha büyük bir sorumluluk yüklemektedir. 

Göreve geldiğim akademik yılın, Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına denk gelmesi motivasyonumu ve omuzlarımdaki yükü bir kat daha arttırmaktadır. Bugünden itibaren devraldığımız bayrağını daha da yükselterek üniversitemizin akademik ve sektörel görünümünü artırarak çok daha iyi yerlere getireceğiz.

Öncelikle denizcilik sektörü için nitelikli insan gücü yetiştiren üniversitemizin sadece Türkiye'ye değil; dünyada denizcilik eğitimi veren en iyi üniversitesi olmasını amaçlıyoruz. 

Sevgili öğrenciler, üniversiteler yalnız akademik eğitim alacağınız kurumlar değildir. Bu yıllar meslek hayatınıza hazırlanacağınız toplumsal farkındalığınızı yücelteceğiniz üretken ve yetkin bir birey olmayı öğreneceğiniz çok değerli bir süreçtir. 

Bu süreçte mesleğin içinden gelen uzman akademisyenlerimiz ve uygulamanın içinde öğrenci odaklı eğitim sistemimiz ile siz gençlerin gerçek potansiyellerinize ulaşmanız en önemli amacımızdır. Rektörünüz olarak sizden sadece sınıflara girip çıkan öğrenciler olmanızı değil; düşünen, bilimsel(tdm) araştırmalar yapan, üreten, sanat ve spora da ilgili çok yönlü bireyler olmanızı istiyorum. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da ulu önderimiz Atatürk'ün hayatta en hakiki mürşit ilimdir sözünden yola çıkarak, bilimi rehber edinmenizi ve sorgulayan, araştıran ve etrafını aydınlatarak ülkemize hizmet eden sorumlu insanlar olmanızı istiyorum."

Ardından İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, bir konuşma yaptı.

TAMER KIRAN: KURULDUĞUMUZ GÜNDEN BU YANA KATETTİĞİMİZ YOLDAN DOLAYI GURUR DUYUYORUZ

"Öncelikle, burada bulunan genç kardeşlerime hoş geldiniz diyorum. Prof.Dr. Oral Erdoğan'a vermiş olduğu emeklerden ötürü şükranlarımı sunuyor, Prof. Dr. Nafiz Arıca'ya yeni görevinde başarılar diliyorum. Pandemi sürecinin ardından, yüz yüze eğitime geçmenin mutluluğunu sizlerle paylaşmak isterim. Üniversitemiz, henüz çok genç bir üniversite… Ancak, her geçen yıl üniversitemize artan talebin artması, ve okul puanımızın her sene yükselmesi iyi bir üniversite olma yolunda güzel yollar katettiğimizi gösteriyor. Bu durumdan gurur duyuyoruz.

Üniversitemiz, kuruluşundan bu yana kısa sürede yaptığı akademik çalışmaları, yetiştirdiği zeki, donanımlı öğrencileri bünyesinde barındıran ve başarılı öğretim üyelerini bir araya getiren önemli kurumlardan biri hâline gelmiştir. Geçen yıllarda vermiş olduğu eğitim kalitesi ile sadece Türkiye’de değil, dünya çapında bir vizyon hâline gelmiştir. 

Üniversitemiz, Deniz Ticaret Odası'nın ve denizcilik camiasının önemli katkılarıyla bugünlere gelmiştir. Deniz Ticaret Odası çatısı altında bir araya gelerek eğitime yapılan yatırımın önemine inanan ve bu yolda Türk Denizcilik Eğitim Vakfı ile üniversitemizin kuruluş sürecinden başlayarak bugün geldiği noktaya kadar geçen süreçte katkıları olan herkese şükranlarımı arz ediyorum.

DÜNYANIN BÜYÜK BİR HIZLA DEĞİŞTİĞİ BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ

Dünyanın büyük bir hızla değiştiği bir dönemden geçiyoruz. İstisnasız her alanda gün geçmiyor ki yeni bir buluş, yeni bir uygulama devreye girmesin. Otonom araçlar, yapay zeka, sanal gerçeklik hayatımıza yakın dönemde giren yenilikler…

Bu amansız yarışta geride kalmamamız, muasır medeniyetler seviyesine yükselmemiz, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer almamız geleceğimiz içn büyük önem arz etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin önümüzdeki yıl yüzüncü kuruluş yıl dönümünü kutlayacağız. 


ÜLKEMİZİN UMUDU VE GÜVENCESİ SİZLERSİNİZ

Ülkemizin en önemli en büyük potansiyellerinden bir tanesi şüphesiz genç nüfusumuz. Gelecek beklentilerimizi karşılayabilecek yüksek donanıma sahip gençlere her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Burada başarıyı yakalayacak özgüvene, kabiliyete ve donanıma sahip olacaksınız. Hiçbir zaman unutmayın. Ülkemizin umudu ve güvencesi sizlersiniz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Bütün umudum gençliktedir.” ifadesi bu durumun açıkca göstergesidir."

TUZLA KAYMAKAMI ALİ AKÇA: PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ'NE EMEĞİ GEÇEN HERKESE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM

"Öncelikle, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran’a, rektör hocalarımıza, denizcilik sektöründe faaliyet gösteren değerli iş adamlarımıza, üniversitemizin birbirinden değerli saygıdeğer kadrosuna, sevgili gençlerimize ve saygıdeğer velilerimize saygılarımı sunuyorum. 

İlçemiz Tuzla’ya sefalar getirdiniz. Törende devir teslim töreni olduğun için duygusal öğeleri de içinde barındıran değerli konuşmaları dinlememize vesile oldu. Sizin huzurunuzda Prof. Dr. Oral Erdoğan’a Piri Reis Üniversitesi’ne ve Türk Yüksek Öğretimine vermiş olduğu değerli katkılardan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Görevi devralan Prof. Dr. Nafiz Arıca’ya da bu görevinde başarılar diliyorum.

ÇOK DEĞERLİ BİR ÜNİVERSİTE KAZANDINIZ

Gerçekten çok değerli bir üniversite kazandınız. Ve gerçekten çok değerli bir ilçede yaşayacaksınız. Gençler ilçemiz Tuzla, sahip olduğu birbirinden önemli değerlerle farklı farklı tanımlamaları kendi içerisinde barındıran bir ilçe. İstanbul'da sekiz tane organize sanayi bölgesi var. Bu sekiz organize sanayi bölgesinin beş tanesi Tuzla'da bulunuyor. Binlerce işçiyi çalıştıran fabrikalar var. Birçok sanayi sitesi var. Tuzla'da yüz binler iş imkânı buluyor. Tuzla bir sanayi ve eğitim bölgesi. Burada eğitim görerek ülke istihdamına yapacağız katkılar bizleri gururlandıracaktır."


Ali Akça'nın konuşmasının ardından, göreve yeni atanan akademisyenlerin cübbe giyme töreni gerçekleşti ve okula birincilikte giren öğrencilere ödül takdim edildi.
Tören, Piri Reis Üniversitesi Deniz Hukuku ve Sigorta Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Samim Ünan'ın verdiği ilk ders ile son buldu.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM ÖZEL HABER