PROF. DR. MEHMET ATLAR: “2023 REGÜLASYONLARI ÖNCESİ, KOSDER VE İTÜ İLE İRTİBAT HÂLİNDEYİZ”

PROF. DR. MEHMET ATLAR: “2023 REGÜLASYONLARI ÖNCESİ, KOSDER VE İTÜ İLE İRTİBAT HÂLİNDEYİZ”

GATERS Proje Koordinatörü ve Birleşik Krallık Strathclyde Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Atlar, 2023 yılında yürürlüğe girecek IMO Regülasyonlarından "EEXI ve Gate Rudder" projesini anlattı.

Uluslararası Gemi ve Deniz Teknolojisi Kongresi'ne konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Mehmet Atlar, proje ile ilgili sunum esnasında Gate Rudder Endüstri Danışma Kurulu hakkında da katılımcıları bilgilendirdi ve Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği’ne (KOSDER) de ayrı bir parantez açtı.

Prof. Dr. Mehmet Atlar, KOSDER'i de Danışma Kurulu üyesi olarak aralarında görmekten memnun olacaklarını dile getirerek: "Salih Zeki Çakır, KOSDER başkanıyken kendisiyle irtibat hâlindeydik. Daha sonra Pınar Kalkavan Sesel Hanımefendi ile görüşmeye başladık. Eminim onlar da üye olacaklar. Üye olmaları durumunda 6 ayda bir kendilerine ilerlememizi göstereceğiz." ifadelerini kullandı.

"KOSDER, DENİZCİLİK ENDÜSTRİSİNİN EN BÜYÜK HİSSEDARLARINDAN BİRİSİ"

Prof. Dr. Atlar; aynı zamanda KOSDER'in denizcilik endüstrisinin en büyük hissedarlarından biri olduğunu söyleyerek: "Gate Rudder, hidrodinamik tamamlayıcı bir sistemdir. Her şeyle kombinleyebilirsiniz. Bundan sonraki en önemli şey; 2023’te EEXI'nin (Energy Efficiency Existing Ship Index - Enerji Verimliliği Mevcut Gemi İndeksi) kapınızda olması.

Geçiş orada. Bu geçiş Türkiye'de var, görebilirsiniz. Daha sonra Türkiye'de üretilecek. GÜRDESAN şu anda; bir Türk kosterine GATERS Projesi’ni uygulama safhasında. Sonrasında, Gate Rudder teknolojisini üretip uygulama kapasitesine sahip olacaklar.

KOSDER ile irtibat hâlindeyiz ve bu teknolojiyi koster gemilerine gerçekten uygulayabileceğimizi önümüzdeki sonbaharda (2022) GATERS Projesi ile ispat edebileceğiz. En önemlisi de, size bahsettiğim gibi, üretici GÜRDESAN, Çapa gemi işletmecisi, Hidroteknik danışmanı, İstanbul Teknik Üniversitesi ve KOSDER…

Bunların hepsi bir arada Türk denizcilik sektörünün/denizcilik endüstrisinin en büyük hissedarları olarak, İnovatif Gate Rudder teknolojisini, ülkeye çok yakın zamanda kazandıracaklar.” şeklinde konuştu.

Kaynak: TURKDENİZ.COM