RAHMİ YAĞCI GEMİSİNE YAPILAN BASKININ TÜM DETAYLARI! NEO-NAZİ MİLİS İDDİASI...

RAHMİ YAĞCI GEMİSİNE YAPILAN BASKININ TÜM DETAYLARI! NEO-NAZİ MİLİS İDDİASI...

Ukrayna'nın Odessa bölgesindeki Chornomorsk Limanı'nda bağlı bulunan Türk gemisinin Ukraynalı milisler tarafından basıldığı öne sürülüyordu.

Bir kaç gün önce, savaş nedeniyle Chornomorsk limanında mahsur kalan Türk kargo gemisi MV Rahmi Yağcı'ya kimliği belirsiz silahlı bir grup tarafından baskın yapıldığı haberleri çıkmıştı.

Gemiye zorla giren askeri kamuflajlı grubun gemi ambarlarını zorla açmaya çalıştığı ve 5.900 ton Ferro Siliko Manganeze el koymaya kalktığı belirtmişti.

Geminin sahibi Yağcı Denizcilik Şirketi'nin ortağı Muammer Yağcı ile görüşen OdaTV, limanda yaşananları şu şekilde aktardı:

Gemi, Chornomorsk Limanı’na 22 Şubat’ta yanaştı. 24 Şubat’ta başlayan Rusya – Ukrayna Savaşı ve “serseri deniz mayınları” sebebiyle geminin limandan çıkmasına izin verilmedi. 

Yükleyici firma olan İsviçre menşeili Felman Trading Europe AG, gemideki yükün “patlayıcı ve tehlikeli” olduğunu iddia edip boşaltılması için Odessa Valiliği'ne başvurdu. Valilik, “savaş durumunda patlayıcı yükün tehlikeli olması” sebebiyle boşaltmaya izin verdi. Ukrayna askerleri, gemideki yükü boşaltmak için Chornomorsk Limanı’na geldi. Ancak gemi personeli, taşıdıkları yükün patlayıcı ve tehlikeli olmadığını ispatladı. Valilik, “anlaşmadan bu yükü boşaltamazsınız” dedi ve askerlerini geri çekti.

Anlaşma sağlandı ancak uymadılar

İsviçreli yükleyici firma Felman Trading Europe AG, Yağcı Denizcilik Şirketi ile gemideki yükün boşaltılması konusunda anlaştı. Ancak firma, para ödememek için silahlı milisler ve liman işçileri göndererek gemideki yüke zorla el koymaya çalıştı.

Gemideki yükün illegal şekilde boşaltılmaya çalışıldığı ve gemi personelinin üzerine forklift sürüldüğü anlar da mürettebat tarafından görüntülendi.

Muammer Yağcı, “Orada zaten herkes asker. Herkese üniforma verildi. Herkeste tüfek ve silah var.” dedi.

İsviçreli yükleyici firma Felman Trading Europe AG’nin, aynı zamanda Rahmi Yağcı’nın yanaştığı iskelenin sahibi olduğu aktarıldı.

Felman Trading Europe AG, dün 11 milis gönderdi. Yanlarında liman işçileriyle birlikte Rahmi Yağcı’ya zorla giren silahlı Ukraynalı milisler, ambar kapaklarını zorla açmaya çalıştı. Gemi personeli direndi. Ukraynalı silahlı milisler, tüfeklerin namlularına mermi verdi ve gemi personelini darp etti. Dolu ve ateşlenmeye hazır silahların namluları, mürettebatın üstüne doğrultuldu. Gemi personeli, tek bir yere toplandı ve bir süre boyunca rehin alındı. 

Yağcı Denizcilik yetkilileri, Odessa’ya atanan Askeri Vali Maksym Marchenko’yu(Maksim Marçenko) aradı. Askeri Vali Marchenko’nun talimatı üzerine Ukrayna askerleri bölgeye intikal etti ve milisler dağıldı.

Bugün saat 11.00’de 8 silahlı milis gemiye geldi. Muammer Yağcı, bugün gelen milislerin “Silahların namlusuna mermi sürmediğini” söyledi.

İsviçreli yükleyici firma Felman Trading Europe AG’nin talimatıyla Rahmi Yağcı’ya çıkan 8 milis ve yanlarındaki liman işçileri, gemideki yükü illegal bir şekilde tekrar boşaltmak istedi.

Türk bayrağı ile direndilerRahmi Yağcı’nın personeli, milislere direndi ve yükün boşaltılmasına izin vermedi. Geminin 2. Kaptanı, Türk bayrağı ile milislerin karşısına çıktı: “Türk gemisi bu, dışarı çıkmazsanız zor kullanacağız” dedi. 

Gemi personelinin direnişi kazandı. Milisler ve liman işçileri, gemiyi terk etti.

5 kez denediler

Muammer Yağcı, yükleyici firma Felman Trading Europe AG’den talimat alan silahlı milislerin toplamda beş kere Rahmi Yağcı yük gemisini boşaltmaya çalıştığını ancak gemi personelinin buna izin vermediğini bildirdi.

Muammer Yağcı, yetkililer ile temasta olduklarını söyledi.

Kolluk müdahale etmedi

Odessa’nın Askeri Valisi Maksym Marchenko’nun yardımcısı, “Burada herkes asker. Biz ancak gemiye çıkarlarsa müdahale edebiliriz. Değilse dokunamayız” dedi.

Milislerden hiçbiri tutuklanmadı.

OdaTV'den Kutalmış Gürbüz, Rahmi Yağcı’ya saldıran ve yüküne zorla el koymaya çalışan milisleri tutuklamayan ve durdurmayan Odessa Valisi Maksym Marchenko’yu araştırdı ve Neo-Nazi bağlantılarına ulaştı. 

İşte Odessa’nın Neo-Nazi Valisi Makysm Marchenko hakkındaki bilgiler:

Ukrayna’nın liman şehri Chornomorsk’un bağlı bulunduğu Odessa Bölgesi’nin Askeri Valisi Maksym Marchenko, 2015-2017 arasında Neo-Nazi Aidar (Aydar) Taburu’nda komutanlık yaptı.

Neo-Nazi Aydar Taburu, 2014’te 2 Rus gazeteciyi öldürmesi ile gündeme geldi. 

Uluslararası Af Örgütü, Aydar Taburu’nu işkence, adam kaçırma, haraç ve sivilleri infaz etmekle suçladı.

Ukrayna devletinin 2015’teki Luhansk Valisi Hennadiy Moskal, Aydar Taburu’nun Donbas’ı “terörize ettiğini” ve “Aydar Taburu’nun üyelerinin dizginlenmesi” gerektiğini söyledi. 

Hennadiy Moskal, Neo-Nazi Aydar Taburu hakkında şunları söyledi: “Barışçıl bir bölgeyi savaş alanına çevirdiler. Benzin alınca ödeme yapmıyorlar. İnsanları darp edip dükkanları yağmalıyorlar. Bölgenin en büyük ekmek fabrikasını ele geçirip fiyatları arttırdılar. Zorbalık yapıyorlar.”

Felman Trading Europe AG, metal ve mineral ticareti ile ilgileniyor. 

Firmanın Amerika şubesi Felman Trading Americas ve Neo-Nazi Azov Taburu’nun ve Aidar Taburu'nun finansmanı Igor Kolomoisky arasında doğrudan bağlantı bulunuyor.

Felman Trading Americas ve Optima grubunun, Ukraynalı oligark Igor Kolomoisky’nin kara para aklama aracı olarak kullanıldığı iddia edildi.

2020’de Amerikan devleti soruşturma başlattı. İddiaya göre, Felman Trading Americas’ın da merkezinde bulunduğu firmalar aracılığıyla, 13.3 milyon dolardan fazla bir “borç” yaratıldı. 

Amerikan yargısı, “pandemi döneminde insanları işten atmamak için önlem alındığına” hükmetti.

Kaynak: Onedio.com