ROLLS-ROYCE, İKLİM DOSTU NAKLİYE İÇİN METANOLE YATIRIM YAPIYOR

ROLLS-ROYCE, İKLİM DOSTU NAKLİYE İÇİN METANOLE YATIRIM YAPIYOR

Rolls-Royce Power Systems, metanol ile kullanım için mtu motorları üzerinde çalışıyor.

Kanıtlanmış mtu teknolojilerine dayanan yeni yüksek hızlı dört zamanlı motorların, şirketin açıklamasına göre ticari gemilerde ve yatlarda kullanılmak üzere mümkün olan en kısa sürede müşterilerin kullanımına sunulması planlanıyor.

Rolls-Royce Güç Sistemleri Küresel Denizcilik Başkan Yardımcısı Denise Kurtuluş konuya ilişkin şu ifadelere yer verdi:

“Mtu metanol motorlarının yeni gelişimi ile denizcilik endüstrisinde öncü olmak istiyoruz. Yeşil taşımacılık için olarak metanole açıkça bağlıyız ve müşterilerimiz için standartlar belirlemek ve planlama güvenliği oluşturmak istiyoruz. İklim hedeflerine ulaşmak için acilen birlikte somut çözümler üretmemiz gerekiyor.”

Metanol, mevcut altyapı birçok durumda kullanılmaya devam edilebilir. Amonyaktan farklı olarak metanol çok toksik değildir ve çevre açısından güvenlidir.  Metanol tankları gemide esnek bir şekilde düzenlenebilir ve hidrojen veya amonyak ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde daha düşük güvenlik önlemleri gerektirir. Güvenlik yönlerinin ve daha düşük karmaşıklığın yanı sıra, kullanıcılar için daha düşük yatırım maliyetleri metanol tank sisteminin bir başka avantajıdır.

Rolls-Royce, sürdürülebilir çözümlerle denizcilik uygulamalarına öncülük ediyor. Şirket, 2023'ten itibaren sentetik dizel (ikinci nesil biyoyakıtlar veya e-dizel) gibi sürdürülebilir yakıtlarla kullanım için mtu Serisi 2000 ve 4000 motor serilerinin yeni neslini piyasaya sürecek ve neredeyse tüm uygulamalarda iklim-nötr çalışmayı mümkün kılacak.

Şirket, sürdürülebilir yakıt kullanımına ek olarak CO2 içermeyen yakıt hücresi sistemleri gibi yeni teknolojiler de geliştiriyor. Gemilerin yarı ve tam otonom operasyonlarını mümkün kılan akıllı gemi çözümlerinin de CO2 emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olması bekleniyor.

Kaynak: TURKDENİZ.COM