RUS OLİGARKIN SÜPER YATI DENİZDE MAHSUR KALDI

RUS OLİGARKIN SÜPER YATI DENİZDE MAHSUR KALDI

Bölgedeki petrol tedarikçileri Rusya'nın Ukrayna'yı istilası sırasında gemiye yakıt ikmali yapmayı reddettiği için bir Rus süper yatı Norveç'in kuzeyinde mahsur kaldı.

"Ragnar" adlı yatın sahibi, Rus oligark ve eski KGB ajanı Vladimir Strzhalkovsky. The New York Times'a göre Strzhalkovsky, muazzam servetini nikel madenciliğinden kazandı ve uzun zamandır Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın.

Strzhalkovsky, AB yaptırımları listesinde olmamasına rağmen Norveç'te birkaç partiden politikacılar yata el konması çağrısı yaptı.

Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt ülkenin resmi yayın kuruluşu NRK'ye verdiği demeçte, hükümetin Avrupa Birliği'nin direktifi olmadan yatın kontrolünü ele geçiremeyeceğini söyledi.

Norveç, AB'yle yakın bir ilişkiye sahip olsa da birliğin 27 üye ülkesinden biri değil.

Huitfeldt, NRK'ye, AB yaptırımları "listesi için Norveç gibi üçüncü taraf ülkelerin kendi önerilerini sunmasını sağlayacak yerleşik kanallar olmadığını" söyledi.

Ragnar'ın kaptanı Rob Lancaster'a göre gemi birkaç haftadır Norveç'in kuzeyindeki Narvik limanında. NRK'ye konuşan kaptan, "16 kişilik Batılı bir ekibiz" dedi. Yatın sahibiyle hiçbir ilgimiz yok.

Yerel petrol tedarikçisi Sven Holmlund, yayın kuruluşuna "Onlara niye yardım edelim ki?" diye sordu.Holmlund "Eve kürek çekebilirler. Ya da yelken açabilirler" diye ekledi.

Kaptan: Independent Türkçe