RUSYA'NIN RENİ VE İZMAİL LİMANLARINA SALDIRISINDAN SONRA BÖLGEDEKİ GEMİLER NASIL ETKİLENDİ?

RUSYA'NIN RENİ VE İZMAİL LİMANLARINA SALDIRISINDAN SONRA BÖLGEDEKİ GEMİLER NASIL ETKİLENDİ?

Rusya'nın Pazartesi günü Tuna Nehri üzerindeki tahıl ambarlarını tahrip etmesinden sonra yaklaşık 30 gemi Ukrayna'nın çok önemli İzmail liman yakınlarına demir attı.

adscode

Rusya, Karadeniz üzerinden güvenli ihracata izin veren bir yıllık anlaşmanın geçen hafta feshedilmesinden bu yana Ukrayna tahılı için hayati bir alternatif yol olan Tuna Nehri'ndeki altyapıyı vurdu.

Kiev, saldırının Rusya'nın geçen hafta tahıl anlaşmasından çekilmesinin ardından başlattığı bir hava harekatının genişletilmesi olduğunu söyledi.

MarineTraffic'in gemi takip verilerine göre, aralarında kimyasal tankerlerin de bulunduğu 30 kadar gemi İzmail civarında demirledi.

Verilere göre, üç gemi daha Reni-Odesa terminaline giden su yolu boyunca demirlemiş gözüküyor.

Sigorta sektörü kaynakları, önceki tahıl anlaşmasının bir parçası olan Ukrayna limanları için savaş riski sigortasının askıya alındığını ifade ediyor. Sigorta şirketleri, Tuna limanları için koruma sağlamaya devam edip etmemeyi de gözden geçirdiklerini söyledi.

Türk Deniz Medya'nın edindiği bilgilere göre; Reni’de dün öğleden sonra tüm operasyonlar kaldığı yerden devam ediyor. İzmail Limanı’nda ise herhangi bir kesinti olmadı.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ