SAILING MINDS-DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE RUH SAĞLIĞI İSİMLİ PANEL GERÇEKLEŞTİRİLDİ...

SAILING MINDS-DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE RUH SAĞLIĞI İSİMLİ PANEL GERÇEKLEŞTİRİLDİ...

SAILING MINDS isimli panel İstanbul Ataşehir Marriot Otel'de gerçekleştirildi.

adscode

Mental Health Support Solutions (MHSS) tarafından ilk kez düzenlenen 'Sailing Minds' isimli denizcilik sektöründe ruh sağlığı isimli panele; denizcilik camiasından armatörler, yöneticiler ve öğrenciler katılım sağladı.Açılış konuşmalarını OneCare Solutions Genel Müdürü Marinos Kokkinis, Mental Health Support Solutions Genel Müdür Yardımcısı Güven Kale, Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Arif Bostan, Türk Armatörler Birliği Başkanı Cihan Ergenç yaptı.


Ardından; Charles Watkins, Güven Kale ve Gülsüm Özsarı; görsel bir sunum aracılığıyla denizlerde birçok kişinin karşılaştığı ruh sağlığı sorunlarına ilişkin değerli bilgiler verdi.Gerçek vakaların paylaşıldığı 'Vaka Çalışmaları ve Çıkarılan Dersler' konulu sunumda; ruh sağlığını olumsuz etkileyen vakaların nasıl çözüme kavuşturulduğu ve hangi yolların izlendiğini detaylı bir şekilde dinleyicilere aktarıldı. Kahve molasının ardından; panel oturumu başladı.

Dr. Maria Ali ve Kapt. Özgür Doğan Güneş'in moderatörlüğünü yaptığı panelin konukları ise şu şekildeydi:

Mental Health Support Solutions CEO'su Charles Watkins, Marine Medical Solutions CEO'su, Dr. Jens Tülsner, CSM Almanya ve Kuzey Avrupa Genel Müdürü Johann Mayer, Kılavuz Kaptan Nildeniz Sütçü Şen, OMNI Sigorta Genel Müdürü Ülkem Gürdeniz, Türk Armatörler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Ergenç, Denizcilik Psikolojisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Gökyan Ayaz.Panel oturumunda öne çıkan başlıklar şu şekildeydi:

Denizcilik sektöründe; denizcilerin ruh sağlığı konusunda daha büyük ilerlemeler kaydedilebilir. Ruh sağlığı sorunlarının ilk belirtilerini ve kaynaklarını fark etmek, denizcilerin endişeleri hakkında konuşmaları için onları cesaretlendirmek, onları güçlendirmek ve teşvik etmek gerekiyor.

Armatör, mürettebata yardım etmeye hazır olduğunu gösterebilmeli. Personel, psikolojik bir hizmet almak istemesinde utanılacak ve cezalandırılacak bir durum olmadığını görmelidir. Denizde yeterince zorlu şartlar altında çalışan bir personel, sözleşmesinin yenilenmemesinden korkarak kendi ruh sağlığını daha kötü hâle getirmemelidir. İhtiyaç duyduğu anda, bu hizmetlerden yararlanabilmelidir.

Düzenlenen panelin ardından soru-cevap kısmına geçildi.

Güven Kale ve Marinos Kokkinis'in kapanış konuşmalarının ardından Sailing Minds isimli panel son buldu.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ