SALİH ZEKİ ÇAKIR: "BÜTÜN GAYRETLERİMİZ, ÜLKEMİZİN DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE HAK ETTİĞİ YERE GELMESİ İÇİNDİR"

SALİH ZEKİ ÇAKIR: "BÜTÜN GAYRETLERİMİZ, ÜLKEMİZİN DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE HAK ETTİĞİ YERE GELMESİ İÇİNDİR"

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

"Türkiye karasuları ve limanları arasında deniz taşımacılığı ile ticaret imtiyazlarını yabancıların kontrolünden çıkararak, bu hakların yalnızca Türk gemileri ve denizcilerine verilmesini sağlayan Kabotaj Kanunu`nun kabul edilişinin 96’ncı yılını kutluyoruz. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ileri görüşlülüğünün neticelerinden biri olan ve 1926 yılında çıkarılan Kabotaj Kanunu ile birlikte; ülkemiz topraklarının kurtuluşunun akabinde Mavi Vatan’da egemenliğimizi ve bağımsızlığımızı ilan etmiş olduk. 

Denizcilik sektörü; bu kanun ile birlikte güçlenerek, ülkemizin ekonomi alanındaki kalkınmasına çok önemli katkılarda bulunmuş ve uluslararası sahada değerli atılımlar gerçekleştirmiştir. 

Denizciliğe gereken önemi ve önceliği vermek, deniz kaynaklarından en verimli şekilde yararlanabilmek, bu alandaki rekabet gücümüzün ve etkinliğimizin artırılması bakımından da büyük önem taşımaktadır. “Denizci Ülke Denizci Millet” ülküsü en önemli vazifemizdir. 

Bütün gayretlerimiz; ülkemizin denizcilik sektöründe hak ettiği yere gelmesi ve Mavi Ekonomi’nin ülkemize ve milletimize olan katma değerinin artırılması yönündedir.

Bu hedefler çerçevesinde; denizcilerimizin hak ve menfaatlerini koruyup ülkemizin çıkarları doğrultusunda, bugünlere gelmemizde emeği geçenlere de lâyık olmaya çalışacağız. Birlikte çalışmaya, paylaşmaya ve üretmeye devam edeceğiz. 

Bu inançla, milletimizin ve tüm denizcilerimizin 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramını kutluyorum. 

Denizciliğimizin bugünlere gelmesinde emeği geçenlere şükranlarımı sunarken, deniz şehitlerimizi de rahmet ve saygıyla anıyorum."

SALİH ZEKİ ÇAKIR

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI MECLİS BAŞKANI