SALİH ZEKİ ÇAKIR, UKRAYNA LİMANLARI'NDA MAHSUR KALAN GEMİLERİN SON DURUMU HAKKINDA BİLGİ VERDİ

SALİH ZEKİ ÇAKIR, UKRAYNA LİMANLARI'NDA MAHSUR KALAN GEMİLERİN SON DURUMU HAKKINDA BİLGİ VERDİ

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, Ukrayna limanlarında mahsur kalan Türk bayraklı ve Türk sahipli gemilerin son durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

KOSDER Akademi tarafından düzenlenen ‘Rusya’nın Ukrayna’yı İşgalinin Sektörümüze ve Navlun Piyasalarına Etkileri’ başlıklı söyleşiye katılan İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır; Ukrayna limanlarında beklemek zorunda kalan gemiler ile ilgili son gelişmeleri değerlendirdi.

Ukrayna Limanlarında mahsur kalan gemilerle ilgili tüm gelişmeleri hem kendilerinin hem Dışişleri Bakanlığı’nın hem de Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nin anlık olarak takip ettiğini dile getiren İMEAK Deniz Ticaret Odası Salih Zeki Çakır:

Savaşın insanı boyutu her şeyden önemli. Bu sadece Ukrayna'nın bir sorunu değil. Kherson Kanal çıkışının mayınlanmasından dolayı oradaki gemiler bekleme durumuna geçti. Olaylar başladığında Dışişleri Bakanlığı ile irtibata geçtik. Novorossiysk'de bir sorun görünmüyor. KOSDER Yönetimi, oradaki gemiler ile irtibata geçti. Türk Sahil Güvenliği bir liste yaptı. Eksiklerini bildirdik. Bakanlık, gemideki personel durumunun detayını istediler. Süreci Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi ile birlikte Dışişleri Bakanlığı yürütüyor.” şeklinde konuştu. (Bu Haber Turkdeniz.com Özel Haberidir)

Gemilerin limanlardan çıkmasının kısa süre içinde gerçekleşmesinin beklenmediğini ifade eden Salih Zeki Çakır: 

Kherson Kanalı, çok önemli bir nokta. Bir ateşkes olursa bile mayınların temizlenmesi gerekiyor. Bu da uzun zaman alır. Umuyoruz bir çözüm üretilir. Her geminin kendine özel bir durumu var. Yakıt, su ya da kumanya sorunu yaşanabilir. Oradaki insanları tahliye etmek için yoğun çalışma yürütülüyor.  Önceliğimiz; insan. Gemiler için, ateşkes sürecini beklemek zorundayız. Bu süreci armatörler yönetmeye çalışacak. Sabırla beklemek zorundayız. Bu işin çok yönlü etkileri olacak.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: TURKDENİZ.COM