SAVUNMA SANAYİİNDE YERLİ VE MİLLİ GİRİŞİMCİLER ‘SAHA’YA ÇIKACAK...

SAVUNMA SANAYİİNDE YERLİ VE MİLLİ GİRİŞİMCİLER ‘SAHA’YA ÇIKACAK...

SAHA İstanbul; savunma sanayiinde yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi için bir girişimci destek programı başlattı.

Bünyesinde 770 firma ve 22 üniversiteyi barındıranTürkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci büyük sanayi kümelenmesi olan Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi (SAHA İstanbul) savunma sanayiinde yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi için bir girişimci destek programı başlattı. İlk dönem çağrısına çıkan ‘SAHA Girişim Programı’yla yüksek teknoloji projesi olan girişimci firmalara hukuki veteknik danışmanlıktan, eğitim ve mentörlüğe kadar pekçok konuda destek sağlanacak.

YATIRIMCILARLA GÖRÜŞME İMKANI

Türk savunma, havacılık ve uzay sektöründeyerlilik oranının arttırılması, Türkiye’nin henüz sahip olmadığı kritik teknolojilere kavuşturulması ve uluslararası rekabette üst seviyelere taşınması amacıyla düzenlenen programla; savunma sanayiindeki girişimciler yatırımcı görüşmelerine hazırlanacak. Program kapsamında girişimci firmanın globalde rakiplerini tanıması, rekabeti anlaması, geliştirdiği ürünün globaldeki yerini alması, globalde müşteri bulması için organizasyonlara ve proje pazarı etkinliklerine katılımları hedefleniyor.

3.2 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT HACMİ

Yıllık 11 milyar dolar ciroya sahip Türk savunma, uzay ve havacılık sanayi, 2021 yılında gerçekleştirdiği 3.2 milyar dolarlık ihracat hacmiyle Türkiye ekonomisinin en önemli döviz kaynaklarından biri oldu.Yeni teknolojilerle bu rakamın 2022 için 4 milyar doların üzerine çıkması öngörülüyor. SAHA Girişim’e savunma, havacılık ve uzay sektörlerinde hazırlık düzeyi 5 & 6 seviyelerine gelmiş, prototipleri ortaya çıkmış girişimci firmalar başvurabilecek. SAHA GİRİŞİM’e başvuru için son tarih ise 15 Haziran 2022 olarak belirlendi.

GİRİŞİMCİYE FAYDALARI

*Yatırımcı görüşmelerine hazırlık

*Yatırıma erişim

*Eğitim ve mentörlük

*Sektör liderleri ile üst düzey buluşmalar

*İş geliştirme ve tanıtım

*SAHA Expo’da bedelsiz stant tahsisi ve final sunumları

SAHA Proje Komitelerine erişim

*Finansal, hukuki ve teknik danışmanlık

*Altyapıya ulaşım desteği

*İlk müşteriye erişim desteği

TEKNOLOJİ ALANLARI

*Savunma teknolojileri

*Havacılık teknolojileri

*Uzay teknolojileri

*Deniz teknolojileri

*İleri malzemeler ve üretim tek.

*Savunma teknolojileri

*Makine ve imalat teknolojileri

*Bilişim, haberleşme, siber güvenlik teknolojileri

*İnsansız sistemler, yapay zekâ tek.

*Lojistik teknolojileri