SİNGAPUR, DİJİTAL GEMİ KİMLİĞİ KULLANIMINDA ÖNCÜLÜK YAPACAK

SİNGAPUR, DİJİTAL GEMİ KİMLİĞİ KULLANIMINDA ÖNCÜLÜK YAPACAK

Singapur, dijital liman izni/dijital yakıt ikmali gibi denizcilik uygulamalarında "dijital gemi kimliğinin" test aşamasında öncülük yapacak.

adscode

S&P Global Market Intelligence, Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) tüm gemilere tahsis ettiği benzersiz kimlik numaralarından oluşan veri tabanını yönetiyor ve Bunkerchain isimli bir birlikte çalışıyor.

Bunkerchain web sitesinde konuya ilişkin olarak;

"Liman ziyaretleri sırasında dijital işlemleri ve süreç otomasyonunu mümkün kılmak için bir geminin IMO numarasına bağlı tüm denizcilik faaliyetleri için benzersiz bir dijital geçiş öngörüyoruz.

IMO numarası asla başka bir gemiye atanmaz ve geminin sertifikalarında gösterilir. Bu durum; bir vatandaşın ulusal kayıt kimliği veri tabanına bağlı dijital kimliklerine benzer." açıklamalarına yer verdi.

Singapur Denizcilik ve Liman İdaresi ise;

"Dijital gemi kimliği, denizcilik sektöründe elektronik işlemlerin daha güvenli, güvenilir ve verimli hale getirilmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu süreç; gerçek anlamda dijital, güvenli ve kağıtsız işlemlere geçişi hızlandıracak." ifadelerini kullandı.

TÜRK DENİZ MEDYA