SÜVEYŞ VE PANAMA'DA YAŞANAN AKSAKLIKLAR, LNG TİCARETİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR...

SÜVEYŞ VE PANAMA'DA YAŞANAN AKSAKLIKLAR, LNG TİCARETİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR...

Kanallarda yaşanan aksaklılar, LNG kargolarının daha uzun rotalar üzerinden yeniden yönlendirilmesi sevkiyat kapasitesini azaltıyor.

adscode

Süveyş ve Panama Kanalı birçok LNG tedarikçisi tarafından kullanılıyor. Hem Avrupa hem de Asya'ya yapılan teslimatlar bu durumdan olumsuz etkileniyor.

Kanallarda yaşanan aksaklılar Atlantik ve Pasifik Havzaları arasındaki nakliyeyi engellemekle kalmıyor, ancak LNG kargolarının daha uzun rotalar üzerinden yeniden yönlendirilmesi sevkiyat kapasitesini azaltıyor.

Kesintinin öncelikle Katar'dan Avrupa'ya ve ABD, Rusya, Cezayir ve Mısır'dan Asya'ya yapılan teslimatları etkilediğine dikkat çekilen yayımlanmış raporda, şu ifadeler kullanıldı:

"2023'te küresel LNG ihracatının yüzde 8'i Süveyş Kanalı, yüzde 2,5'i ise Panama Kanalı üzerinden gerçekleştirildi. Bu kanallardaki aksaklıklar, küresel LNG ticaretinin yüzde 10'undan biraz fazlasını etkilemektedir." 

Yapılan araştırmalara göre; 2023 Aralık ayının son haftasında konteyner gemilerinde yüzde 450, operasyonel ömürleri boyunca ilk kez Ümit Burnu'na gelen tankerlerde ise yüzde 100 artış yaşandı.

Güney Afrika çevresinde artan gemi trafiği, yakıt fiyatlarında da artışa neden oldu. Rotası değişen gemilere uygun miktarda yakıt sağlanması konusunda endişeler arttı.

Ümit Burnu üzerinden geçiş yapan gemiler, neredeyse iki kat daha fazla karbon kredisinden sorumlu olacak.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ