TAHIL KORİDORUNDA DENETİMLER YENİDEN BAŞLIYOR

TAHIL KORİDORUNDA DENETİMLER YENİDEN BAŞLIYOR

Kubrakov, sosyal medya hesabında "gemi denetimleri, Rusya’nın anlaşmayı bozmaya yönelik girişimlerine rağmen yeniden başlatılıyor" diye yazdı.

Reuters’ın Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleksandr Kubrakov'a atıfta bulunarak yaptığı habere göre, BM tarafından yapılan gemi denetimleri, Ukrayna Karadeniz limanlarından güvenli tahıl ihracatı konusunda BM aracılığıyla yapılan bir anlaşma çerçevesinde yeniden başlıyor.

Kubrakov, sosyal medya hesabında "gemi denetimleri, Rusya’nın anlaşmayı bozmaya yönelik girişimlerine rağmen yeniden başlatılıyor" diye yazdı.

Rus haber ajansı RIA, BM koordinatörünün basın ofisine atıfta bulunarak, denetimlerin iki gün süren görüşmelerin ardından yeniden başladığını bildirdi.

Kubrakov, Türkiye'de, geçen Temmuz ayında Rusya ve Ukrayna tarafından küresel gıda krizini hafifletmeye yardımcı olmak amacıyla kabul edilen Karadeniz Tahıl Girişimi'nin durumunu görüşmek üzere bulunuyor.

Moskova, anlaşmanın sadece 18 Mayıs'a kadar olmak üzere kabul ettiğini belirtti. Kiev ve Birleşmiş Milletler, anlaşmanın bu sürenin ardından 60 gün daha süreceğini söylüyor ve devam etmesini sağlamak için bir anlaşma arıyorlar.

Kiev, Rus denetçilerin Ukrayna'dan tahıl taşıması beklenen gemilere izin vermediğini söylüyor.

Tarım Bakanı Mykola Solsky, Moskova'nın, üç Doğu Avrupa ülkesinin Ukrayna tahıl ve gıda ürünlerinin ithalatını yasakladığı bir dönemde, Ukrayna için zorlukları artırdığını söyledi.

Solsky, "Açıkçası, Ruslar batı (Ukrayna) sınırındaki bu durumdan faydalanmamış olamazdı" dedi.

RIA, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nı, Çarşamba günü Ukrayna ve Birleşmiş Milletler'in gemi denetimleri konusunda zorluk çıkardığını söyleyen bir açıklama yaparak aktardı.

Ukrayna ve Polonya, Ukrayna tahılının Cuma gününden (21 Nisan) itibaren transit geçişinin önündeki engelleri kaldırmak üzerine bir anlaşma yaptılar ancak Polonya, Slovakya ve Macaristan'daki ithalat yasakları devam ediyor.

HABERİN KAYNAĞI: ticaret.gov.tr