TAMER KIRAN: "DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜ HER ALANDA GÜÇLENDİRMEMİZ, MUTLAK BİR ZORUNLULUK HÂLİNE GELDİ"

TAMER KIRAN: "DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜ HER ALANDA GÜÇLENDİRMEMİZ, MUTLAK BİR ZORUNLULUK HÂLİNE GELDİ"

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran Türkiye Denizcilik Zirvesi'nde bir konuşma gerçekleştirdi.

Kabotaj Bayramı kutlamaları çerçevesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı desteği ile Beyoğlu’nda bulunan Tersane İstanbul’da düzenlenen “Türkiye Denizcilik Zirvesi” başladı.

Türkiye Denizcilik zirvesinin başında İMEAK Deniz Ticaret Odası Tamer Kıran bir konuşma gerçekleştirdi. Kıran yaptığı konuşmada:

"Denizciler için 1 Temmuz tarihi, 1926 yılından itibaren çok özel bir anlam ve yere sahip olmuştur. 1 Temmuz 1926 yılında, 815 sayılı “Türkiye Sahillerinde Nakliyatı Bahriye (Kabotaj) ve Limanlarla Karasuları Dahilinde İcrayı San’at ve Ticaret Hakkındaki Kanun”’ yürürlüğe girerek, Türk gemileriyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kabotaj imtiyazı tanınmıştır.

Ülkemiz; çok önemli bir coğrafyada jeo-stratejik ve jeo-ekonomik konuma sahiptir. Son yıllarda başta ticaret savaşları, Covid-19 Salgını ve ardından Rusya Federasyonu-Ukrayna Savaşı ile çok net görüldüğü üzere; kara sınırlarımızda olduğu kadar, deniz kıta sahanlıkları ve münhasır ekonomik alanlarda yaşanan gelişmeler de Kabotaj ve Denizciliğin önemini bir kez daha açıkça ortaya koymuştur.

Bu yıl ikinci kez düzenlenen bu önemli etkinlikte, denizcilik sektörünün çok değerli temsilcileri ile birlikte olmaktan çok mutluyuz.
 
Denizcilik sektöründe bizim bulunduğumuz süreçte 500'e yakın mevduat reformu imzalandı. Türk denizciliği bu süreçte her geçen gün kendini aşarak çok iyi şekilde emin adımlarla yoluna devam etmektedir. 

Türk denizciliği gelişerek ilerliyor. Önümüzde çok uzun bir yol var. Daha çok büyük adımlar atacağız. Küresel tedarik zincirinde yaşanan dönüşüm, önemli fırsat ve tehditleri barındırmaktadır. 

İklim değişikliği ve yeşil mutabakat ile mücadele konusu, önümüzdeki 10 yıl gibi kısa bir sürede filomuzu değiştirmeye kadar uzanan sorunlara neden olabilir. Bu sürece uyum sağlayamazsak, çok ciddi sıkıntılara gireceğiz. 

Dış ticaretin tonaj bazında yüzde 90'ını deniz yoluyla yapan ülkemiz içinde denizcilik sektörü son derece önemli.

Yeni bir yol haritasının belirlenmesi büyük bir önem arz ediyor. Sektörü her alanda güçlendirmemiz mutlak bir zorunluluk hâline geldi. 

Bu zorlu süreci kamu ve özel sektör bir araya gelerek üstesinden geleceğimize eminim. Çok sayıda oturum düzenlenerek kıymetli bilgi alışverişlerinin yaşanacağı bu zirveden güzel informasyon edinerek vizyonumuzu genişletecek adımlar atmayı umuyoruz." ifadelerini kullandı.