Tamer Kıran, Koster Yenileme Projesi'ndeki son gelişmeleri anlattı

Tamer Kıran, Koster Yenileme Projesi'ndeki son gelişmeleri anlattı

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İMEAK DTO Mayıs ayı Meclis Toplantısında Koster Yenileme Projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Tamer Kıran'ın açıklamaları şu şekilde:

"Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan hurdaya ayrılan Türk bayraklı gemilerin yerlerine yeni gemi inşa edilmesinin teşvikine dair yönetmelik, 28 Nisan tarihi itibariyle Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Bu yönetmelik, odamızın en önem verdiği konuların başında gelen Türk Koster filosunu yenileme projesiyle yakından ilgili olması nedeniyle büyük önem taşımaktadır.

Hurda Teşviki konusu, talebimiz üzerine yapılan ve ana hedefinde koster filosunun yenilenmesi olan bir çalışmadır.

Yönetmelik taslak hâlindeyken, bizlere gönderilmiş ve bazı yorumlarımız olmuştu. O yorumlarımızın, yönetmelikte tam manasıyla hayata geçtiğini göremedik.

Yönetmeliğin koster filosunun yenilenmesine ne kadar yeteceğini değerlendiriyoruz. Eksik bulduğumuz hususları bakanlığımıza iletmek için şu anda çalışıyoruz.

Ancak netice itibarıyla; elimizde, hurdaya çıkarılacak gemileri teşvik edip onun yerine yeni gemi yapmak amacıyla destekleyecek bir yönetmeliğimiz bulunuyor.

Bu hâliyle de yeni yönetmeliğin, koster filosunu yenileme projesine katkı sağlamasını umut etmekle birlikte; asıl ihtiyaç olan uygun şartlarla kredi temini konusundaki çalışmalarımız hâlen sürmektedir.

Yönetmeliğin hazırlanmasında emekleri geçen başta Ulaştırma ve Altyapı bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu olmak üzere, bakan yardımcılarımıza ve bürokratlarımıza teşekkür ediyorum."

TURKDENİZ.COM