TERSANELER, SAVAŞA RAĞMEN İHRACAT REKORUNDA KARARLI

TERSANELER, SAVAŞA RAĞMEN İHRACAT REKORUNDA KARARLI

AB’nin artan çevreci gemi siparişleri ile bu yıl ihracatta hızlanan Türk tersaneleri, savaş nedeniyle martta fren yapsa da yılsonundan umutlu.

Sac krizini alternatif pazarlarla aşmaya çalışan tersaneler, yurt dışı pazarlama faaliyetlerini de artırdı. Bu yıla hızlı başlayan gemi ve yat ihracatı, martta düştü. Türk tersaneleri mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.9 düşüşle 140.2 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Gemi inşada kullanılan sacın önemli bir kısmını Ukrayna’dan ithal eden Türk tersanelerinin, savaş nedeniyle tedarikte büyük sorun yaşaması bu düşüşte etkili oldu. Sac krizini alternatif pazarlarla çözmeye çalışan tersaneler, mart ayındaki düşüşe rağmen yılsonu için koydukları 1.7 milyar dolarlık tarihi rekor hedefini koruyor. Yurt dışı fuar katılımlarını da hızlandıran sektör, son olarak geçen hafta en büyük ihracat pazarları Norveç’e çıkarma yaptı.

Sac için Çin’e yöneldiler

Gemi inşada kullanılan sacın önemli bir kısmını Ukrayna’dan ithal eden Türk tersaneleri, savaş nedeniyle tedarikte büyük sorun yaşamaya başlamıştı. Cem Seven, tersanelerin sac krizini aşmak için farklı pazarlara yöneldiğine dikkat çekerek, “Tersanelerimizin sac siparişleri Çin’e kaymaya başladı. Az miktarda da Güney Kore’den alım yapılıyor. Yurt içinde ise Erdemir’e sipariş veriliyor. Ancak gemi inşaya saç tedarik eden sadece bir yerli firmanın olması bizi zorluyor. Bunun çeşitlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Maalesef tek tedarikçi olduğu için teslimat süreleri uzuyor” diye konuştu.

Sac fiyatlarında tedarikçiye göre değişmekle birlikte yüzde 40-50 arası bir artışın olduğuna dikkat çeken Seven, “Çin’den aldığımız sacın maliyeti ton başına 1.400 dolar. Erdemir’e ise ton başına 1.500 dolar ödüyoruz. Eskiden Ukrayna’dan ton başına bin dolara sac ithal ediyorduk. Hırvatistan’dan da alım yapıyoruz ancak oranın kapasitesi çok sınırlı. Ayrıca ton başına maliyet 1.700 doları aştı” açıklamasını yaptı.

Gemi inşacılar, yurt dışı pazarlama faaliyetlerini hızlandırdı. Sektörün en büyük ihracat pazarı olan Norveç’te gerçekleştirilen ve dünyanın en önemli denizcilik fuarlarından biri kabul edilen Norshipping 2022’ye, GYHİB organizatörlüğünde milli katılım sağlandı. Norveç’in Oslo kentinde düzenlenen Norshipping Fuarı’na Türkiye, 28 firma ile çıkarma yaptı. Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB) tarafından üçüncü kez, Türkiye Milli Katılımı gerçekleştirilen fuarda 14’ü milli katılım olmak üzere, 28 Türk firması sektörü yurtdışında temsil etti. Fuarda, Türk gemi ve yat inşa sektörlerinin uluslararası tanıtımı için bir süredir devam eden “The Art on Water” projesi kapsamında tanıtım etkinliği gerçekleştirildi. Fuar süresince Türkiye’den gelen profesyonel ebru sanatçısı tarafından, Türkiye’den Norveç’e ihraç edilmiş gemilerin motifleri ebru sanatı ile performe edilerek ziyaretçilere hediye edildi. Milli katılım alanı tüm fuar katılımcıları tarafından ilgiyle takip edildi.

Türkiye’nin Norveç Büyükelçisi Fazlı Çorman, fuar alanında, Türk firmaları ziyaret ederek, Türk katılımcıları büyükelçilik konutunda ağırladı. Çorman, Türkiye-Norveç arasındaki ticari hacim içerisinde gemi inşa endüstrisinin büyük rol oynadığına dikkatleri çekerek, rakamların Türkiye lehine sonuç vermesinde yapılan gemi ihracatının payının önemine dikkatleri çekti.

Norveç'ten mutlu dönüş

Norshipping Fuarı’nın yanı sıra SMM Hamurg, Posidonia Atina, Neva St. Petersburg gibi birçok uluslararası fuara milli katılım organize eden GYHİB'in Başkanı Cem Seven, “Norveç bizim en güçlü ihracat pazarımız. Norshipping de Norveç’teki en önemli sektörel fuar etkinliği. Norveç’te her zaman olduğu gibi güçlü bir katılım sağlayarak hem ülkemizi hem de sektörümüzü doğru şekilde temsil etmiş olmanın memnuniyetini yaşıyoruz. Birlik olarak fuara hem milli katılım organizasyonu dahilinde hem de bireysel olarak katılım sağlayan firmalarımızın da önemli katkılarıyla iz bırakan bir haftayı geride bıraktık. Fuar etkinliklerine bu yıl Ağustos ayında Trondheim’da gerçekleşecek Norfishing Fuarı’nda, gelecek yıl da yeniden Norshipping Fuarı’nda bayrağımızı gururla dalgalandırmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Dünya Gazetesi