TİCARET BAKANI PROF. DR. ÖMER BOLAT: "ÜLKEMİZİN DIŞ TİCARETİNİ DENİZ TAŞIMACILIĞI ÜSTLENİYOR"

TİCARET BAKANI PROF. DR. ÖMER BOLAT: "ÜLKEMİZİN DIŞ TİCARETİNİ DENİZ TAŞIMACILIĞI ÜSTLENİYOR"

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, İMEAK Deniz Ticaret Odası Aralık Ayı Meclis Özel Toplantısı'nda küresel ekonomi ve denizcilik sektörü ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

adscode

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Özel Toplantısı, Ticaret Bakanı Dr. Ömer Bolat'ın ziyareti vesilesi ile düzenlendi.

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Aralık Ayı Meclis Özel Toplantısı'nda meclise hitap etti.

Bolat, Kuzey Irak'ta şehit düşen 12 Türk askerine Allah rahmet diledi. Bolat, konuşmasında Türkiye ve Dünya'da ekonomik büyüme seyrini ve küresel ekonominin genel görünümünü şu cümlelerle aktardı:

"Küresel anlamda yaşanan Pandemi sürecinden sonra oluşan aşırı talep, Rusya-Ukrayna savaşı gibi olaylar küresel ekonimiyi olumsuz yönde etkiledi. Dünya çapında yaşanan bir enflasyon artışı söz konusu oldu.

Ülkemizin hedefi, mal ihracatı artısı ile 2023 yılını kapatmak.  Hizmet ihracatında 7 katlık bir artış var. Hizmet ihracatındaki büyüme hedefimiz, taşımacılık sektörü ile doğru orantılı olarak ilerliyor. Bunun yanı sıra, turizm ve taşımacılık sektörlerinin ülkemizi ciddi net döviz geliri kazandırdığını ifade etmek isterim.

LİMANLARDA ELLEÇLENEN YÜK MİKTARI: 475 MİLYON TON

Deniz taşımacılığı hem filo hem beşeri olarak bizler için büyük önem taşıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bu minvalde modern yatırımlara imza atıyor. Limanlarda elleçlenen yük miktarı 475 milyon ton. Bu yatırımlar gerçekleştirilmemiş olsaydı; bugün bu rakamları konuşuyor olmazdık. Deniz yoluyla  en fazla ihracat yaptığımız üç ülke; ABD, İspanya ve İtalya.

2023 YILINDA ÜLKEMİZE 1167 KRUVAZİYER GEMİSİYLE 1.5 MİLYON YOLCU GELDİ

Turizm gelirlerinde 50 milyar dolar üzerinde bir miktar söz konusu. Kruvaziyer turizminin katkılarını da görüyoruz. 2023 yılında ülkemize 1167 kruvaziyer gemisiyle 1.5 milyon yolcu geldi. 

TÜRKİYE'NİN DÜNYA ÜZERİNDEKİ ALGISINI BÜYÜTMEK İSTİYORUZ

Ticaret Bakanlığı olarak ana görevimiz; ihracatı artırmak, ithalatın kontrölünü yönetmek. Yerli ve milli sanayimizi korumakla görevliyiz. Türkiye'nin dünya üzerindeki algısını büyütmek istiyoruz. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin, dış ticaretini deniz taşımacılığı üstleniyor. Sizlerle birlikte yol alacağız. 

SİZLERİN DESTEĞİ OLMADAN BAŞARMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL

Ülkemizin bütün emekçilerinin yanındayız. İhracatımızı daha fazla artırıp dünya ticaretinde etkin bir rol oynamak istiyoruz. Sizlerin desteği olmadan bunu başarmamız mümkün değil. Bu desteğinize teşekkür ediyorum."

Prof. Dr. Ömer Bolat, yaptığı konuşmanın ardından kendisine yöneltilen soruları yanıtladı ve toplantı sona erdi. 

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ