UKRAYNA, RUSYA'NIN İŞGALİNE RAĞMEN 150 BİN HEKTARLIK ALANDA TAHIL EKİMİ GERÇEKLEŞTİRDİ

UKRAYNA, RUSYA'NIN İŞGALİNE RAĞMEN 150 BİN HEKTARLIK ALANDA TAHIL EKİMİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Ukrayna Tarım Bakanı Yardımcısı Taras Vysotskiy, dünyanın önemli tahıl üreticilerinden olan Ukrayna'nın, 150 bin hektarlık alanda ekim gerçekleştirdiğini açıkladı.

Uzmanlar, son zamanlarda Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ülkedeki ekim alanlarını çok ciddi şekilde daraltabileceğinden endişeliydi.

Vysotskit, mısır, soya, ayçiçeği, karabuğday, ve yulaf gibi tahılların ekimlerinin gerçekleştiğini bildirdi:

"Herson, Odessa ve Mıkolayiv bölgelerinde her şeye rağmen Ukrayna bayrağının atında ekim sürecinin başlatıldığını görüyoruz."

Hafta başında Reuters'a konuşan ve Perşembe günü sağlık sorunları yüzünden görevinden ayrılan Ukrayna Tarım Bakanı Roman Leshchenko, 2022'de kullanılan ekim alanlarının 2021'e göre yarıya düşebileceğini, hedeflenen 15 milyon hektardan 7 milyona azalabileceğini söylemişti.

Vysotskiy, ayçiçeği ve mısır gibi tahılların ekim alanlarında azalma, üretimi daha kolay ve gıda güvenliği açısından önemli bezelye, arpa ve yulaf gibi tahılların ise ekim alanlarında artış beklediğini söyledi.

Ukrayna, Rusya'nın işgalinin başlangıcından bu yana çavdar, yulaf, karabuğday, tuz, şeker, et ve hayvan ihracatını durdurdu, buğday, mısır ve ayçiçeği yağı ihracatı için rahsat gerekliliği getirdi.

Kaynak: BBC Türkçe